Serwis Turystyczny Wisły

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Wyciągi narciarskie » Skocznia w Wiśle Malince
Rekreacja w Wiśle
Atrakcje w Wiśle
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 

Warto zobaczyć

 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Wisły
E-mail
 
 

Skocznia w Wiśle Malince

inne nazwy
Skocznia w Wiśle Malince z koleją krzesełkową
kategoria
Wyciągi narciarskie,
 
Skocznia w Wiśle Malince
Zobacz galerię zdjęć
 

Skocznia narciarska znajdująca się w Wiśle Malince jest skocznią im. Adama Małysza i jest to ogromny obiekt z przeciwstokiem, pod którym mieści się tunel samochodowy. Na skocznię tę można dostać się specjalną koleją krzesełkową, która przeznaczona jest dla skoczków. Czas wyjazdu koleją to koło 5 minut. Kolej jedzie wzdłuż zeskoku, miniemy próg oraz najazd, wieżę sędziowską i wysiądziemy przy wieży startowej. Istnieje możliwość wejścia do wieży, z której to możemy zobaczyć skocznię z góry, a także obejrzeć wspaniałą panoramę Beskidów. W wieży mieści się również mała kawiarenka. Na wieżę wyjechać możemy w godzinach od 10.00 do 15.30, za bilet w obie strony zapłacimy 6 złotych.

Obecna Skocznia im. Adama Małysza powstała niedawno, jednak wcześniej znajdowała się w Wiśle Malince skocznia, która wybudowana została już w roku 1933 na terenie Lasów Państwowych. Na samym początku konstrukcja skoczni była konstrukcją drewnianą, a pierwsza modernizacja skoczni miała miejsce w roku 1953. Już w roku 1954 odbyły się na niej takie imprezy jak Mistrzostwa Polski, Puchar Beskidów oraz Mistrzostwa Województwa Śląskiego. Kolejną modernizację skocznia przeszła na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Wybudowana została też wtedy nowa wieża sędziowska, natomiast rozbieg wykonany został ze stali. Punkt konstrukcyjny rozbudowanego obiektu wynosił wtedy 105 metrów. Liczne zawody odbywały się na skoczni aż do 23 lutego 2001 roku. Wtedy odbyły się tu ostatnie zawody jakimi były Mistrzostwa Polski Seniorów.

Historia nowej Skoczni im. A. Małysza rozpoczyna się 28 października 2003 roku, gdy ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał akt erekcyjny pod budowę skoczni. Budowa ruszyła zimą 2004 roku zaś 5 września 2005 roku uroczyście wmurowano akt erekcyjny w główny budynek skoczni, w wydarzeniu tym uczestniczył także prezydent.

Niestety planowana data ukończenia budowy zmieniana, odsuwana była w czasie kilka razy. Sierpniem 2006 roku w czasie pracy na stoku osunęła się ziemia. To wydarzenie znacznie przedłużyło przebudowę skoczni. Eksperci z AGH w Krakowie jasno stwierdzili, że winni tego zdarzenia są projektanci skoczni. Owi projektanci bowiem założyli, że podłoże pod skocznią to lita skała, natomiast tak naprawdę podłożem był niestabilny łupek. Prace zostały wznowione na początku roku 2008 a zakończyły się ostatecznie zakończono w lecie tegoż roku.

Oczywiście pierwszy skok na nowym obiekcie został oddany dokładnie 17 września 2008 przez Adama Małysza. Skok ten jednak nie był oficjalnie zmierzony, nie oceniali go też sędziowie. W dniach 25 - 28 września 2008 odbyły się Letnie Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej i to to właśnie wydarzenie połączone było z otwarciem nowej skoczni. W czasie tych mistrzostw zostało nadane skoczni imię Adama Małysza.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Wiśle

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 4
gości dzisiaj: 439
razem odsłon: 3084304
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: 0.1
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Hotel Medical Spa
© 2007-2021 NaszaWisla.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wisła - Beskid Śląski - noclegi, hotele, apartamenty, pensjonaty...
Hotelisko.pl