Serwis Turystyczny Wisły

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Kościoły i klasztory » Kościół Dobrego Pasterza
Rekreacja w Wiśle
Atrakcje w Wiśle
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 

Warto zobaczyć

 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Wisły
E-mail
 
 

Kościół Dobrego Pasterza

adres
Kościół Dobrego Pasterza
Istebna 67
43-470 Istebna
kontakt
tel.

kategoria
Kościoły i klasztory,
 
Kościół Dobrego Pasterza
Zobacz galerię zdjęć
 

Kościół Dobrego Pasterza w Istebnej jest rzymskokatolickim kościołem parafialnym. Został on wzniesiony w latach 1792-1794. Stanął on w miejscu poprzedniej kaplicy wzniesionej z drewna w roku 1720. Kaplicę tę wzniesiono dzięki misji katolizacyjnej, która była przeprowadzana przez jezuitów pośród górali protestanckich. Powstanie obecnego kościoła także ma związek z wymienioną misją. O kościół ubiegał się jezuita ks. Leopold Tempes. W omawianym kościele można obejrzeć między innymi krzyż z drewna lipowego, który przeniesiono tu z kaplicy. Krzyż został stworzony najprawdopodobniej przez uczniów w krakowskiej pracowni samego mistrza Wita Stwosza.

Dość dużej przebudowie poddano świątynię w latach 1928-1929. Z tych właśnie lat pochodzi kształt architektoniczny kościoła, jaki możemy podziwiać dzisiaj. We wnętrzu kościoła, w głównej nawie stworzone zostały nowe polichromie. Ich autorami są Ludwik Konarzewski oraz Jan Wałach, artyści z Istebnej. Artyści są twórcami także wielu innych elementów wyposażenia świątyni. I tak, warto zwrócić uwagę na główny ołtarz wykonany przez Konarzewskiego. Mieści się w nim obraz przedstawiający Chrystusa Dobrego Pasterza na tle pięknego krajobrazu Istebnej. Autorem obrazu z kolei jest Wałach. Obraz otaczają płaskorzeźby dwunastu apostołów, orzeł z koroną i figura Matki Boskiej Częstochowskiej. Kolejnym dziełem Wałacha jest "spowiedź górali", a Konarzewskiego freski Piekło i Niebo. Piękną chrzcielnicę na kształt muszli oraz ambonę przypominającą swoim kształtem łódź także wykonał Konarzewski.

Wystrój kaplicy znajdującej się po prawej stronie głównego ołtarza został stworzony w roku 1953. Autorem malowidła prezentującego procesję górali jest syn Ludwika Konarzewskiego, Ludwik Konarzewski junior. Ponadto Konarzewski junior jest twórcą obrazu ołtarzowego z przedstawieniem Chrystusa na Krzyżu rozmawiającego z Dobrym Łotrem. Z kolei wystrój ceramiczny jest dziełem Marii Konarzewskiej, córki Ludwika Konarzewskiego seniora. Jak zatem widać, rodzina Konarzewskich miała ogromny udział w wystrój kościoła Dobrego Pasterza.

Będąc we wnętrzu kościoła koniecznie należy zwrócić uwagę na bardzo nietypowe żyrandole. Są to tak zwane oboński, tj. płaskie beczułki z drewna służące do przechowywania owczego mleka. Obońki w kościele nie posiadają jednak dna drewnianego, a w jego miejscu wstawiono szkło. Na szkle położone zostały słynne koronki koniakowskie. Ciekawym elementem wyposażenia są także konfesjonały wykonane w stylu hiszpańskim. Stworzone zostały przez Bocka, jednego z uczniów Konarzewskiego.

Będąc przy kościele, warto zwrócić uwagę na otoczenie kościoła. Na wschód od świątyni rozciąga się niewielkich rozmiarów park z ciekawym starodrzewem (drzewa ponad trzystuletnie). W parku tym mieści się stary cmentarz, który powstał na przełomie XVIII/XIX wieku. Z kolei na zachód od kościoła założony jest nowy cmentarz, tutaj też pochowana jest między innymi rodzina Konarzewskich.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Wiśle

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 4
gości dzisiaj: 443
razem odsłon: 3084333
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: -0.91
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Hotel Medical Spa
© 2007-2021 NaszaWisla.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wisła - Beskid Śląski - noclegi, hotele, apartamenty, pensjonaty...
Hotelisko.pl