Serwis Turystyczny Wisły

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Zamki, warownie, twierdze » Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle
Rekreacja w Wiśle
Atrakcje w Wiśle
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 

Warto zobaczyć

 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Wisły
E-mail
 
 

Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle

adres
Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle
Zameczek 1
43-460 Wisła Czarne
kontakt
tel. 33 854 65 00

kategoria
Zamki, warownie, twierdze,
 
Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle
Zobacz galerię zdjęć
 

Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zwany Zameczkiem Prezydenckim jest budowlą modernistyczną. Budowa zamku trwała od 1929 do 1930 roku. Autorem projektu był Adolf Szyszko-Bohusza. Był to zamek przeznaczony dla ówczesnego prezydenta Ignacego Mościckiego. Jako zamek prezydencki służył w latach 1931-1952, a następnie od roku 2002.

Początkowo rezydencja prezydencka miała mieścić się w pałacyku myśliwskim Habsburgów. Budowę owego pałacyku zlecił w roku 1906 arcyksiążę cieszyński Fryderyk Habsburg, którego zachwyciły wprost uroda oraz bogactwo lasów beskidzkich. Myśliwski pałacyk gotowy był już w roku 1907. Była to duża budowla posiadająca aż 30 pokoi, a także ogromną jadalnię, duży taras i werandę. Goście pałacyku przyjeżdżali tutaj głównie w sezonie polowań. Miejsce to odwiedzili między innymi cesarz niemiecki Wilhelm II, generał Hindenburg, Karol I.

W roku 1918, po zakończeniu pierwszej wojny światowej oraz po tym jak monarchia Habsburgów rozpadła się miejscowi górale w ramach zemsty za nadużycia arcyksiążęcej służby leśnej zrabowali pałacyk. Niedługi czas później wszystkie majątki arcyksięcia Fryderyka zostały znacjonalizowane i pałacyk stał się własnością Ministerstwa Rolnictwa. W roku 1927 pałacyk miał być wyremontowany i przeznaczony na rezydencję dla prezydentów. Miał to być gest oznaczający jedność Śląska z Polską. Remont pałacyku został ukończony dokładnie 23 grudnia 1927 roku. Niestety w nocy z 23 na 24 grudnia tegoż roku z niewyjaśnionych przyczyn pałacyk całkowicie spłonął.

Sejm Śląski po tym jak pałacyk Habsburgów spłonął postanowił postawić kolejny obiekt i to o wiele bardziej reprezentacyjny niż wcześniejszy pałacyk. Nowa rezydencja wypoczynkowa dla prezydentów RP była darem Ślązaków i całego Śląska, a inwestycja ta wyniosła dwa miliony złotych. Fundusze pochodziły z kasy województwa śląskiego oraz ze zbiórek pieniężnych. Jak już było wspomniane, projektem zajął się profesor Adolf Szyszko-Bohusza. Projekt wnętrz zlecono profesorowi Andrzejowi Pronaszce i Włodzimierzowi Padlewskiemu. W miejscu, gdzie znajdował się pałacyk Habsburgów powstał tak zwany Zamek Dolny zaś rezydencja właściwa znajduje się trochę wyżej. Nowy obiekt został oddany do użytku dokładnie 21 stycznia 1931 roku.

Przez cały okres drugiej wojny światowej Zamek był we władaniu SS. Przebywali tam przede wszystkim ważni dostojnicy Niemiec hitlerowskich. Po zakończeniu wojny obiekt został odremontowany i choć zaginęła część wcześniejszego wyposażenia, oddany do użytku. W roku 1948 gościł tutaj Bolesław Bierut. Zaś z chwilą likwidacji urzędu prezydenta Zamek stał się ośrodkiem wypoczynkowym Urzędu Rady Ministrów. Kilka razy gościł w nim Władysław Gomułka i bardzo często Konstanty Rokossowski. Poza tym przebywały tu chętnie inne osobistości nie tylko świata polityki, ale również ludzie nauki i sztuki. W roku 1981 Zamek przemianowano na dom wczasowy KWK Pniówek, a w latach 90. ubiegłego stulecia dzierżawiła go Jastrzębska Agencja Turystyczna. W roku 2002 ponownie przyjęła go Kancelaria Prezydenta RP. Po remoncie w latach 2003-2005 oddano go do użytku.

Zamek Górny, czyli właściwa część kompleksu pełni obecnie nie tylko funkcje reprezentacyjne oraz wypoczynkowe dla prezydenta, bowiem jest również udostępniony osobom zwiedzającym. Wymóg jest jednak taki, że grupy turystyczne nie mogą przekraczać ilości większej niż 20 osób, a rezerwacja musi nastąpić na przynajmniej siedem dni przed planowaną wizytą. Do zwiedzania są oddane takie części jak hal wejściowy, weranda (zwana również salonem Pronaszki), która jest to głównym pomieszczeniem recepcyjnym Górnego Zamku, reprezentacyjna jadalnia, salon i palarnia czyli "pokój kominkowy". Na drugim piętrze budynku znajduje się doskonale zachowany gabinet Prezydenta Ignacego Mościckiego oraz jego łazienka. Ciekawostką jest, że większość umeblowania to jak najbardziej oryginalne meble, udało się także zachować kinkiety i żyrandole. Odtworzona została nawet kolorystyka ścian z roku 1931.

Obecnie Zamek składa się z takich części jak:

  • Zamek Górny, czyli właściwa rezydencja Prezydenta RP,
  • Zamek Dolny stanowiący część konferencyjną oraz pokoje hotelowe,
  • Zamek Dolny - Gajówka, gdzie mieszczą się restauracja i pokoje hotelowe,
  • Kaplica pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej z roku 1909.

I jeśli chodzi o wyżej wymienione Zamek Dolny oraz Gajówkę to pełnią one obecnie funkcje hotelowo-konferencyjne i są ogólnodostępne. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy do Zamku przybywa prezydent RP lub jego goście.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Wiśle

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 8
gości dzisiaj: 281
razem odsłon: 3078050
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: 0.19
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Hotel Medical Spa
© 2007-2021 NaszaWisla.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wisła - Beskid Śląski - noclegi, hotele, apartamenty, pensjonaty...
Hotelisko.pl