Serwis Turystyczny Wisły

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Cmentarze » Stary cmentarz
Rekreacja w Wiśle
Atrakcje w Wiśle
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 

Warto zobaczyć

 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Wisły
E-mail
 
 

Stary cmentarz

kategoria
Cmentarze,
 
Stary cmentarz
Zobacz galerię zdjęć
 

Stary cmentarz w Istebnej jest bardzo interesującym miejscem, które warto odwiedzić. Można zrobić to przy okazji zwiedzania kościoła Dobrego Pasterza, bowiem nekropolia położona jest na wschód od świątyni, w malowniczym parku z okazałym starodrzewem, na zboczu góry. Zaraz za pomnikiem Pawła Stalmacha dostrzeżemy ciekawą bramę kutą. W miejscu tym na postumencie stoją piękne anioły. Zabytkowy cmentarz został założony na przełomie XVIII/XIX wieku. Na terenie cmentarza uwagę zwracają liczne żeliwne krzyże, które odlane zostały w XIX wieku w hutach w Trzyńcu, Baszce oraz Ustroniu. Niektóre krzyże wykonane zostały również w kuźniach w Jabłonkowie. Spacerując cmentarnymi alejkami można poczuć wyjątkowy klimat tego miejsca, odmienny niż na innych cmentarzach. Niestety nekropolia jest dość mocno zaniedbana i jeśli nie znajdzie się ktoś, to postanowi o nią zadbać, cmentarz nadal będzie niszczał w szybkim tempie i już niebawem nie pozostanie po nim wiele prócz wspomnień.

Na starym cmentarzu spoczywają bardzo znane i cenione osoby pochodzące z Istebnej. Wśród nich koniecznie należy wymienić między innymi Michała Kawuloka, ojca słynnego Jana Kawuloka (w jego domu obecnie działa izba regionalna "Kurna chałupa Kawuloków"). Michał Kawulok był niezłomnym rzecznikiem praw góralskich. W XIX wieku walczył on zaciekle z Habsburgami o tak zwane serwituty, czyli uprawnienia chłopów, którzy posiadali polany, hale lub ziemie orne, zapewniające możliwość korzystania z pańskich lasów. W momencie wprowadzenia ich likwidacji znacznie zmniejszone zostały tereny sałasznicze, a w związku z tym górale mieli coraz to mniejsze możliwości hodowli owiec. Michał Kawulok zwany był przez górali Królem Gór i posiadał ponoć bardzo mocny, donośny głos.

Kolejną znaną i cenioną istebniańską osobistością spoczywającą na starym cmentarzu jest ksiądz Antoni Minster. Był to człowiek bardzo zasłużony dla Istebnej, z racji tego, iż był z góralami w wyjątkowo zażyłych relacjach, mawiano, iż "jadał z nimi strawę z jednej miski". Własnoręcznie przepisał on cały modlitewnik dla górali. Do dnia dzisiejszego na jego grobie można spotkać świeże kwiaty i płonące znicze, będące symbolem pamięci o nim, o tym, jak bardzo był oddany mieszkańcom Istebnej i górom.

» źródło: Stary cmentarz
komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Wiśle

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 7
gości dzisiaj: 291
razem odsłon: 3078081
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: -0.88
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Hotel Medical Spa
© 2007-2021 NaszaWisla.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wisła - Beskid Śląski - noclegi, hotele, apartamenty, pensjonaty...
Hotelisko.pl