Serwis Turystyczny Wisły

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Kościoły i klasztory » Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski
Rekreacja w Wiśle
Atrakcje w Wiśle
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 

Warto zobaczyć

 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Wisły
E-mail
 
 

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski

Sanktuarium Maryjne w Szczyrku "Na Górce"

adres
Sanktuarium Matki Bożej Szczyrkowskiej - Salezjański Dom Duchowości
pl. MB Królowej Polski 1
43-370 Szczyrk
kontakt
tel. 33 817 85 15

kategoria
Kościoły i klasztory,
 
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski
Zobacz galerię zdjęć
 

Kościół Matki Boskiej Królowej Polski jest zwany Sanktuarium "na Górce", gdyż mieści się on południowym stoku Magury. Z miejscem tym związana jest niezwykła historia (lub jak inni twierdzą legenda). Otóż, dokładnie 25 lipca w roku 1894 objawiła się tutaj Matka Boska. Zaszczytu zobaczenia jej doznała dwunastoletnia Julianna, miejscowa dziewczynka. Mówi się, że dziecko widywało tam Matkę Bożą kilka razy. Wieść o tym niesamowitym cudzie bardzo szybko się rozniosła. Oczywiście samo miejsce zostało uznane za cudowne, dlatego też niedługo po tym wydarzeniu wzniesiono tam drewnianą kapliczkę, a tak naprawdę niedługo potem, bo w roku 1912 postawiono kościół z kamienia. Obecnie opiekę nad tym wyjątkowym miejscem sprawują salezjanie sprowadzeni specjalnie z Oświęcimia na rok przed rozpoczęciem drugiej wojny światowej.

Będąc "na Górce" warto obejrzeć również Kaplicę objawienia, Grotę Matki Boskiej i niezwykłe źródełko. Miejsce to jest tak niezwykłe i obdarzone przez ludzi niezwykłym kultem, że obraz Matki Boskiej Królowej Polski znajdujący się tam dostąpił zaszczytu Ukoronowania Koronami Papieskimi przez samego kardynała Stanisława Dziwisza. "Górka" jest doskonałą alternatywą dla osób chcących nieco odpocząć od wakacyjnych szaleństw, dla osób pragnących chwili kontemplacji, wyciszenia. Jest to miejsce wyjątkowego kultu religijnego, niemal mistyczne, zatem należy się tam odpowiednio zachować. Jeśli mamy ochotę wziąć udział w Mszy Świętej, możemy zrobić to w niedzielę i święta w następujących godzinach 7.30, 9.30, 11.30, 19.00 (IX - IV): 17.00. Natomiast w dni powszednie msze odbywają się o godzinie 7.30, 9.30, 19.00 (IX - IV): 17.00. Warto też znać daty odpustów ponieważ jeden z nich z okazji Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny odbywa się 15 sierpnia, czyli w okresie wakacyjnym.

Do kościoła "na Górce" można dotrzeć zarówno pieszo jak i samochodem. Jeśli wybieramy pierwszą opcje, możemy udać się tam szlakiem spacerowym (zielonym) bądź szlakiem turystycznym (niebieskim), który prowadzi również na Klimczok. Pokonanie tej trasy nie powinno zająć więcej niż 30 – 40 minut. Wycieczkę zaczynamy z centrum miasta. Zaś samochodem musimy kierować się w centrum na Starą Karczmę, a następnie skręcić w prawo (ul. Górska), później kolejny raz skręcamy w prawo (ul. Wrzosowa). Stamtąd dojedziemy prostą drogą pod sam kościół. Znajduje się on dokładnie przy ulicy Wrzosowej 25.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Wiśle

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 4
gości dzisiaj: 447
razem odsłon: 3084365
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: 0.13
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Hotel Medical Spa
© 2007-2021 NaszaWisla.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wisła - Beskid Śląski - noclegi, hotele, apartamenty, pensjonaty...
Hotelisko.pl