Serwis Turystyczny Wisły

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Zabytkowe budynki » Rezydencja Parkowa
Rekreacja w Wiśle
Atrakcje w Wiśle
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 

Warto zobaczyć

 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Wisły
E-mail
 
 

Rezydencja Parkowa

adres
Rezydencja Parkowa
Hutnicza 7
43-450 Ustroń
kontakt
tel.

kategoria
Zabytkowe budynki,
 
Rezydencja Parkowa
Zobacz galerię zdjęć
 

Rezydencja Parkowa jest pięknym zabytkowym budynkiem, który został wybudowany w latach 1802-1804. Budynek ten jest malowniczo położony w parku niedaleko rzeki Wisły i Muzeum Ustrońskiego. Inicjatorem budowy był sam książę Kazimierz Albert. Dawniej na budynku znajdowała się tablica pamiątkowa, której napis w języku łacińskim głosił:

”Królewicz Albrecht wzniósł tę budowę, aby chorym w ogrzanych wodach przywrócono zdrowie”

Tablica ta zdobiła budynek przez przeszło 100 lat jednak została zniszczona prawdopodobnie w czasie remontu budynku, jaki miał miejsce w 1910 roku. Ciekawostką jest to, że Rezydencja Parkowa była pierwszym ustrońskim budynkiem murowanym. Jest to obiekt piętrowy, który jest jednocześnie pierwszym w Ustroniu hotelem. Piętro Rezydencji Parkowej zajęte było przez administrację, mieściło się tam także kilka pokoi dla przybywających na leczenie kuracjuszy. Z kolei na dole budynku zlokalizowane były łazienki do kąpieli żużlowych. Gierzyna czyli właśnie żużel była pozyskiwana w hucie, która znajdowała się w niedalekiej odległości od obiektu.

Już w roku 1815 w Rezydencji Parkowej urządzono kwaterę dla oddziałów armii rosyjskiej, które brały udział w wojnach napoleońskich. Wówczas Rosjanie całkowicie zlokalizowali łazienki na rzecz urządzenia tam restauracji. W 1867 została dobudowana duża sala, która spełniała funkcję salonu. Rok po wybudowaniu sali urządzono tam pijalnię serwatki owczej.

Od roku 1908 budynek był zarządzany przez spółkę "Śląskie Kąpiele Borowinowe Ustroń", zaś po zakończeniu drugiej wojny światowej Rezydencja Parkowa była zajęta przez jednostkę wojskową. W tym czasie dawna sala koncertowa była zamieniona na stajnię. Hotel był bardzo zdewastowany i w ręce miasta trafił z powrotem dopiero w 1956 roku. Miasto zdecydowało się przeznaczyć budynek na siedzibę Przedsiębiorstwa Turystycznego "Czantoria".

Końcem ubiegłego stulecia obiekt został zakupiony przez właściciela prywatnego, który urządził w nim Hotel "Ustroń" o bardzo wysokich standardach. Zaraz na początku XXI wieku obiekt jeszcze dwa razy zyskiwał innego właściciela, ale zawsze jego przeznaczenie było takie same, czyli hotel.

» źródło: Rezydencja Parkowa
komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Wiśle

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 6
gości dzisiaj: 296
razem odsłon: 3078100
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: 0.11
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Hotel Medical Spa
© 2007-2021 NaszaWisla.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wisła - Beskid Śląski - noclegi, hotele, apartamenty, pensjonaty...
Hotelisko.pl