Serwis Turystyczny Wisły

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Rezerwaty przyrody » Rezerwat przyrody Wisełka
Rekreacja w Wiśle
Atrakcje w Wiśle
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 
 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Wisły
E-mail
 
 

Rezerwat przyrody Wisełka

kategoria
Rezerwaty przyrody,
 
Rezerwat przyrody Wisełka
Zobacz galerię zdjęć
 

Rezerwat przyrody Wisełka znajduje się na obszarze miasta Wisła i jest rezerwatem faunistycznym. Mieści się dokładnie w centrum Pasma Baraniej Góry i obejmuje takie cieki wodne jak Biała i Czarna Wisełka, źródłowy tok Wisły, który powstaje z połączenia Białej i Czarnej Wisełki oraz Malinkę.

Rezerwat utworzono na podstawie zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w dniu 25 czerwca roku 1959. Utworzenie rezerwatu miało ścisły związek z ochroną wyżej wymienionych odcinków wód z racji bytowania w nich populacji pstrąga potokowego. Określonym odcinkom rzek, które uznane zostały za rezerwat, towarzyszą również zespoły leśne takie jak dolnoreglowy bór świerkowo-jodłowy (w górnej części cieków), żyzna buczyna karpacka (w dolnej części cieków) i nadrzeczna olszyna górska z olszą szarą (ciągnie się wąskim pasem wzdłuż potoków w najniższej części rezerwatu).

Wzdłuż cieków wodnych można znaleźć wiele (około 200) różnych roślin naczyniowych, część z nich podlega ochronie gatunkowej, część jest bardzo rzadko występująca. Jeżeli chodzi o początki powstawania rezerwatu, nie są one do końca jasne. Po pierwsze lokalizacja nie była zbyt precyzyjna, nie były również uregulowane stosunki własnościowe. Poza tym powstanie rezerwatu groziło zahamowaniem rozbudowy miejscowości Wisły jako miejscowości typowo turystycznej.

Na chwilę obecną istnienie rezerwatu także nie jest do końca jasne i uzasadnione gdyż z powodu między innymi budowy zapory w Wiśle Czarnem, z powodu zanieczyszczenia i zakwaszenia wód w Czarnej Wisełce nie występują pstrągi gdyż wyginęły, zaś w Białej Wisełce populacja jest sztucznie podtrzymywana poprzez zarybianie, gdyż w innym wypadku pstrągi nie utrzymałyby się tam.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Wiśle

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 5
gości dzisiaj: 443
razem odsłon: 3084332
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: 0.18
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Hotel Medical Spa
© 2007-2021 NaszaWisla.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wisła - Beskid Śląski - noclegi, hotele, apartamenty, pensjonaty...
Hotelisko.pl