Serwis Turystyczny Wisły

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Muzea » Muzeum "Zbiory Marii Skalickiej"
Rekreacja w Wiśle
Atrakcje w Wiśle
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 

Warto zobaczyć

 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Wisły
E-mail
 
 

Muzeum "Zbiory Marii Skalickiej"

adres
Muzeum "Zbiory Marii Skalickiej"
3 Maja 68
43-450 Ustroń
kontakt
tel. 33 858 78 44

kategoria
Muzea,
 
Muzeum
Zobacz galerię zdjęć
 

Muzeum "Zbiory Marii Skalickiej" to oddział Muzeum Ustrońskiego. Omawiana instytucja znajduje się w Ustroniu - Brzegach. Muzeum mogło powstać dzięki hojności Marii Skalickiej, która w akcie darowizny przekazała właśnie na cele muzealne cały swój dom rodzinny z ogrodem oraz naprawdę imponujący dorobek kolekcjonerski. Muzeum "Zbiory Marii Skalickiej" zostało otwarte w sierpniu 1993 roku i jest to muzeum o charakterze bibliofilskim oraz artystycznym. Fundatorka muzeum była bardzo cenioną i znaną kolekcjonerką książek, tj. bibliofilem, a ponadto kolekcjonowała również dzieła sztuki. Maria Skalicka interesowała się przede wszystkim jej rodzinną ziemią cieszyńską i wszystkim tym co z nią związane czyli ludźmi, kulturą i historią.

W Muzeum "Zbiory Marii Skalickiej" możemy obejrzeć zabytkową bibliotekę, w której znajdują się liczne i bardzo cenne starodruki, cieszynalia oraz druki bibliofilskie. Ponadto w muzeum mieści się stała ekspozycja drzeworytów sztorcowych autorstwa Jana Wałacha i Pawła Stellera, pokaźna kolekcja ekslibrisów, która liczy sobie około 3,5 tysiąca egzemplarzy, a także zbiór medali. Są to medale królów i książąt polskich według Jana Matejki, liczne monety, pieczęcie, medale z dziedzin sztuki i kultury i wspaniała seria dotycząca oręża polskiego już od najstarszych wojen aż po drugą wojnę światową.

W muzeum możemy podziwiać również artystyczne rękodzieło miejscowych twórców. Na szczególną uwagę zasługuje ręcznie malowana porcelana Barbary Majęty, wystawny żeński strój cieszyński autorstwa Urszuli Prus-Zamojskiej, który został stworzony współcześnie, ale z zachowaniem wszelkich dawnych zasad i wzorów oraz filigran cieszyński stworzony przez Kazimierza Wawrzyka.

Inną stałą ekspozycją w muzeum są stare fotografie, na których ukazany jest dawny Ustroń. Zaraz przy Muzeum "Zbiory Marii Skalickiej" mieści się "Galeria pod Jodłą", gdzie również organizowane są wystawy czasowe prezentujące dzieła artystyczne głównie miejscowych twórców, ale można tam spotkać prace twórców z całego kraju.

Muzeum jest czynne codziennie w godzinach od 11.00 do 16.00.

Ceny biletów:

  • Normalny - 4zł
  • Ulgowy - 3zł
  • Fotografowanie - 2zł

 

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Wiśle

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 6
gości dzisiaj: 273
razem odsłon: 3078025
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: 0.22
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Hotel Medical Spa
© 2007-2021 NaszaWisla.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wisła - Beskid Śląski - noclegi, hotele, apartamenty, pensjonaty...
Hotelisko.pl