Serwis Turystyczny Wisły

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Muzea » Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego
Rekreacja w Wiśle
Atrakcje w Wiśle
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 
 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Wisły
E-mail
 
 

Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego

adres
Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego
Hutnicza 3
43-450 Ustroń
kontakt
tel. 33 854 29 96

kategoria
Muzea,
 
Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego
Zobacz galerię zdjęć
 

Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego (będące do roku 2004 Muzeum Hutnictwa i Kuźnictwa) zostało utworzone w 1986 roku i zlokalizowano je w przeszło dwustuletnim, zabytkowym budynku, w którym niegdyś mieściła się dyrekcja huty "Klemens". Zakłady Kuźnicze FSM będące największym i jednocześnie najstarszym zakładem przemysłowym w miejscowości były organizatorem muzeum. Jeśli zaś chodzi o samego inicjatora tegoż wspaniałego przedsięwzięcia, był nim dyrektor fabryki Jan Jarocki, który swoją funkcję pełnił przez wiele lat. Już od lat 60. ubiegłego stulecia zbierał on i zabezpieczał najróżniejsze dokumenty oraz eksponaty. Chciał bowiem, aby muzeum zostało otwarte w dwusetną rocznicę powstania Kuźni Ustroń.

Na jubileusz ten jednak udało się przygotować tylko Salę Tradycji i Perspektyw znajdującą się w piwnicach ZDK "Kuźnik" natomiast jedna sala w budynku dawnej dyrekcji huty została przekazana muzeum przez Zakłady Kuźnicze dopiero w roku 1979. Kilka lat później oddano do użytku cały budynek. Wszystkie prace organizacyjne i remontowe mające na celu odnowienie budynku i otwarcie muzeum koordynowała Lidia Szkaradnik, która do dnia dzisiejszego kieruje muzeum.

Remont obiektu trwał cztery lata i dokładnie 18 kwietnia wspomnianego 1986 roku doszło do uroczystego otwarcia Muzeum Hutnictwa i Kuźnictwa. Instytucja ta do roku 1992 podlegała Zakładom Kuźniczym FSM, później zaś zaczęła funkcjonować pod egidą Urzędu Miasta Ustronia.

Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego jest czynne każdego dnia i bez wątpienia jest ono jedną z większych atrakcji w miejscowości. Szczególnie zachwycają ogromne kuźnicze maszyny, które zlokalizowane są niedaleko budynku muzeum. Jeśli chodzi o tematykę, jaka jest prezentowana w Muzeum Ustrońskim, jest ona niezwykle różnorodna. Muzeum to przedstawia bowiem nie tylko fascynującą, długą historię Ustronia czy wystawy z dawnymi sprzętami gospodarstwa domowego i ubiorami regionalnymi, ale prezentuje także między innymi dzieła współczesnych twórców ustrońskich takich jak malarze, rzeźbiarze czy koronczarki. Ich rękodzieła możemy nie tylko obejrzeć, ale także zakupić. I tak przykładowo wystawa rękodzieła wspomnianych bardzo zdolnych ustrońskich koronczarek jest połączona z kiermaszem, który jest otwarty zawsze w godzinach funkcjonowania muzeum.

Muzeum cały czas organizuje także spotkania różnego rodzaju (około 40 spotkań rocznie jak wernisaże, wieczornice, koncerty i spotkania autorskie) oraz opracowuje historię Ustronia, na którą składa się wiele wieków. Wyniki pracy muzeum zaprezentowane są również w licznych wydawnictwach regionalnych (również możemy zakupić je w muzeum).

Muzeum Ustrońskie jest ważne nie tylko jako atrakcja turystyczna miasta, bowiem pełni ono niezwykle ważną rolę dla miejscowego środowiska, gdyż dokumentuje ono całe dziedzictwo kulturowe między innymi poprzez pozyskiwanie zabytkowych i bardzo wartościowych przedmiotów, fotografii, dokumentów, które mają ścisły związek zarówno z Ustroniem jak i jego mieszkańcami. Wiele pamiątek, które będą mogły podziwiać przyszłe pokolenia pochodzi od samych mieszkańców Ustronia.

Poza wystawami stałymi, każdego roku Muzeum Ustrońskie prezentuje nawet po kilkanaście wystaw tematycznych, które są wystawami historycznymi. W ostatnich latach można było obejrzeć takie wystawy jak między innymi „Budownictwo drewniane Ustronia”, „Pamiątki z czasów PRL-u”, „Krzyże i kapliczki przydrożne w ustrońskim pejzażu”, „Dawne wille i pensjonaty Ustronia”, „W kręgu dzieciństwa” oraz „Dawne pasterstwo w Ustroniu”. Wszystkie wyżej wymienione wystawy były wzbogacone o pokazy filmów i archiwalnych fotografii.

Poza popularyzowaniem najróżniejszych form twórczości instytucji i osób jak dawnego tak i współczesnego Ustronia muzeum trudni się także ekspozycją sztuki, można by rzec, bardziej "egzotycznej". Mamy tutaj bowiem ekspozycje sztuki takiej jak afrykańska, chińska czy meksykańska. Od roku 1993 w muzeum działa również Ustrońska Galeria Sztuki Współczesnej, a od roku 1997 mieści się tutaj skansen przemysłowy i rolniczy z doskonale zrekonstruowaną wiejską kuźnią.

Każdego roku Muzeum Ustrońskie prowadzi promocję "Kalendarza Ustrońskiego", a także innych publikacji regionalnych. Dla rozpowszechnienia historii miejscowości muzeum opracowuje książki, które często finansuje z Urzędem Miasta. Od roku 1992 wydrukowanych zostało około 30 różnych publikacji.

Corocznie przeprowadza promocję „Kalendarza Ustrońskiego” oraz innych regionalnych publikacji. Wyjątkowe zainteresowanie wzbudzają zawsze jubileusze zasłużonych osób, których kilka przypada w każdym roku.

W Muzeum Ustrońskim prowadzone są często lekcje muzealne. W czasie swojego istnienia muzeum zorganizowało przeszło 450 imprez kulturalnych. Na uroczystej sesji , jaka miała miejsce z okazji 700-lecia Ustronia i odbyła się 18 listopada 2005 roku uchwałą Rady Miasta Ustroń Muzeum Ustrońskie zostało wyróżnione Honorowym Dyplomem Uznania „Za zasługi dla miasta Ustronia”.

Będąc w muzeum warto zwrócić uwagę na wystawę etnograficzną. Jest to bowiem ekspozycja, która ukazuje liczne zabytkowe sprzęty takie jak wyposażenie dawnego domu, urządzenia do prasowania, prania, szycia obuwia i odzieży. Ponadto na wystawie tej możemy obejrzeć przybory do higieny oraz pokaźny zbiór dawnej bielizny.

W muzeum znajduje się także autentyczny strój regionalny zarówno męski jak i kobiecy. Możemy z bliska obejrzeć oryginalne hoczki, ręcznie haftowane kabotki i czepce.

Jako że muzeum jest zlokalizowane w dawnym budynku Huty "Klemens" nie mogło w nim zabraknąć wspaniałych dokumentów i fotografii dotyczących działalności huty. Mamy tutaj zgromadzone liczne najstarsze wyroby kute i odlewane w miejscowości, prasy i młoty, liczne modele maszyn.

W muzeum możemy także obejrzeć wielkich rozmiarów (9m na 2 m) obraz „Wesele” Ludwika Konarzewskiego juniora, który jest największym płótnem na całym Podbeskidziu. Obraz ten przedstawia weselną obrzędowość od powitania młodej pary chlebem i solą po oczepiny. Na obrazie można obejrzeć bardzo tradycyjne stroje podbeskidzkich górali.

Muzeum Ustrońskie jest także bardzo przyjaznym miejscem dla najmłodszych, ponieważ znajduje się tam wspaniała i bardzo pokaźna kolekcja zabawek. Najstarsze eksponaty liczą sobie nawet przeszło 150 lat i są to różnego rodzaju wózki dla lalek, misie, koniki na biegunach. Dalej mamy przedwojenne lalki z ręcznie robionymi mebelkami, ubrankami i innym wyposażeniem, szkolną ławę, około stuletnie książeczki, przybory do kąpania niemowlaków. Można tam nawet znaleźć zdalnie sterowany model Fiata 125 p pochodzący z roku 1972.

W skansenie rolniczym, który jest rekonstrukcją kuźni wiejskiej możemy obejrzeć rustykalne rolnicze narzędzia a także zbiór krzyży nagrobnych, które były odlewane w Ustroniu, pochodzą one z XIX wieku.

Ceny biletów:

 • Normalny – 6 zł
 • Ulgowy – 4 zł
 • Dzieci i młodzież w grupach powyżej 10 osób – 3 zł
 • Dorośli w grupach powyżej 10 osób – 4 zł
 • Przewodnik – 25 zł za całą grupę
 • Opłata za fotografowanie i filmowanie – 2 zł

Godziny otwarcia:

 • Poniedziałek – 9:00 – 15:00
 • Wtorek – 9:00 – 17:00
 • Środa – 9:00 – 15:00
 • Czwartek – 9:00 – 15:00
 • Piątek – 9:00 – 15:00
 • Sobota – 9:00 – 13:00
 • Niedziela – 9:30 – 13:00

Inne terminy zwiedzania placówki są możliwe po wcześniejszym zgłoszeniu w Muzeum Ustrońskim. Dane dotyczące godzin otwarcia i cen biletów na rok 2013.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Wiśle

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 11
gości dzisiaj: 281
razem odsłon: 3078045
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: 0.09
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Hotel Medical Spa
© 2007-2021 NaszaWisla.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wisła - Beskid Śląski - noclegi, hotele, apartamenty, pensjonaty...
Hotelisko.pl