Serwis Turystyczny Wisły

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Ogrody zoologiczne i botaniczne » Leśny Park Niespodzianek
Rekreacja w Wiśle
Atrakcje w Wiśle
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 
 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Wisły
E-mail
 
 

Leśny Park Niespodzianek

adres
Leśny Park Niespodzianek
Zdrojowa 16
43-450 Ustroń
kontakt
tel.

kategoria
Ogrody zoologiczne i botaniczne,
 
Leśny Park Niespodzianek
Zobacz galerię zdjęć
 

Leśny Park Niespodzianek znajduje się w Ustroniu Zawodziu (Beskid Śląski), na południowym zboczu Równicy. Ten malowniczo położony park wśród starodrzewia bukowego pozostającego pod ścisłą ochroną został utworzony dokładnie 1 sierpnia 2002 roku. Obecnie Leśny Park Niespodzianek ma powierzchnię około 15 hektarów, gdzie zorganizowane zostały około 4 kilometry ścieżek turystycznych. Okolica parku jest okolicą typowo uzdrowiskową i obfitującą we wspaniałe atrakcje. Sam park zaś jest niestandardowym ogrodem zoologicznym. Jest to cudowne miejsce gdzie każdy może odpocząć na świeżym powietrzu, w otoczeniu niezwykłej fauny i flory, ale przede wszystkim jest to miejsce można się bardzo wiele nauczyć. Leśny Park Niespodzianek bowiem nie jest zwyczajnym parkiem. Możemy tu obcować z naturą, możemy nie tylko oglądać mieszkające w parku zwierzęta, ale również karmić je, głaskać. Większość zwierząt przechadza się razem z nami parkowymi ścieżkami. Tutaj tak zwana dzika zwierzyna jest bardzo oswojona i przyjazna człowiekowi.

Możemy obejrzeć między innymi wspaniałe, dumne żubry, łagodne i sympatyczne sarny i daniele, jelenie szlachetne, muflony, kozy karłowate, jenoty. W parku znajdują się także urocze dziki z młodymi warchlakami. W parku doskonale będą się bawić zarówno starsi jak i młodsi, dla których także jest przygotowane całe mnóstwo atrakcji jak cały kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy, w którego skład wchodzą plac zabaw, polana piknikowa, alejka bajkowa i miejsca widokowe.

Każdy kto podczas zwiedzania zgłodnieje i zapragnie odpocząć, może usiąść na licznych ławeczkach i kupić sobie słynnego oscypka czy kiełbaskę z grilla. Oczywiście w ofercie gastronomicznej jest wiele więcej, nie zabraknie również dla nikogo zimnych i ciepłych napojów.

Jednymi z większych atrakcji są Stacja Ptaków Drapieżnych i Sowiarnia. Zarówno Stacja jak i Sowiarnia to miejsca, w których możemy obejrzeć pokazy prowadzone przez profesjonalnych sokolników. Wspaniałe myszołowy, orły, sokoły, jastrzębie oraz sowy będą latać zaraz nad naszymi głowami. Silne wrażenia na pewno gwarantowane, jeśli tylko zasiądziemy na ławeczce podczas pokazu.

W Stacji Ptaków Drapieżnych czyli w Sokolarni na terenie Leśnego Parku Niespodzianek przebywa obecnie około 30 ptaków. Te wspaniałe, majestatyczne zwierzęta to między innymi kania czarna, kania ruda, wspomniane już jastrząb, myszołów, orzeł przedni a także raróg, które są naszymi rodzimymi gatunkami. Ponadto możemy obejrzeć tam również gatunki ptaków z innych stron świata jak między innymi słynny bielik amerykański, sokół indyjski, a także jedyna w Polsce pochodząca z Ameryki Południowej aguja. W większości ptaki te są tak zwanymi ptakami ekspozycyjnymi, co oznacza, że możemy obejrzeć je dokładnie z bliskiej odległości, ponieważ mieszkają one w specjalnych wolierach.

Najważniejszym punktem programu w czasie zwiedzania sokolarni są wspomniane pokazy lotów ptaków drapieżnych. Nie musimy się oczywiście bać tak bliskiego kontaktu z tymi wspaniałymi drapieżcami, ponieważ są one doskonale wytresowane przez swoich opiekunów - sokolników. Szczególnie do gustu powinny nam przypaść sokoły i jastrzębie, które są niesamowicie zwinne i sprawne. Podczas trwania pokazu sokolnicy nie tylko puszczają i przywołują ptaki, ale o każdym z nich opowiadają.

Pokazy lotów ptaków drapieżnych odbywają się:

  • od kwietnia do końca października o 11.00, 14.00, 16.00
  • od listopada do końca marca o 11.00, 14.00

Również Sowiarnia jest miejscem niezwykłym. Jak sama nazwa wskazuje, jest to miejsce, w którym będziemy mogli podziwiać sowy, które jak dobrze wiemy, są symbolem mądrości. I tutaj znajduje się kilka wolier z różnymi gatunkami sów. Podobnie jak w Sokolarni, i tutaj odbywają się pokazy lotów. Jeśli uważamy, że sowy są ptakami typowo nocnymi, przekonamy się, że jest nieco inaczej, bo w Leśnym Parku Niespodzianek i w dzień ciężko pracują podczas pokazów, za co oczywiście są wynagradzane. Na pokazie lotów sów szybko się zorientujemy, że są one zupełnie innymi ptakami, z innym charakterem i temperamentem niż ptaki drapieżne.

Pokazy lotów sów odbywają się:

  • od kwietnia do końca października o 12.00, 15.00
  • od listopada do końca marca o 12.00

W Leśnym Parku Niespodzianek, zaraz przy sowiarni znajduje się Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, które nazywane jest również Muzeum Myślistwa i Łowiectwa. Owo centrum jest muzeum wyjątkowym, bo zlokalizowanym w samym środku lasu. Wewnątrz możemy obejrzeć wiele interesujących eksponatów i trofeów łowieckich, ekspozycje zwierząt pochodzących między innymi z całej Europy, Afryki i Ameryki Północnej, liczne plansze edukacyjne. Ponadto można także obejrzeć film poglądowy związany z tematyką łowiecką i ogólnie przyrodniczą, zaś pod mikroskopem elektronicznym zobaczymy dokładnie głowę mrówki czy skrzyło pszczoły.

Leśny Park Niespodzianek ma naprawdę fantastyczną niespodziankę dla maluchów. A niespodzianką tą jest Aleja Bajkowa, w której znajduje się aż 11 ruchomych ekspozycji uwielbianych przez dzieci bajek takich jak między innymi Kot w butach, Czerwony Kapturek czy Bolek i Lolek. Prawda jest jednak taka, że i dorośli chętnie zatrzymują się przy kolejnych ekspozycjach, aby przypomnieć sobie bajki i z ich dzieciństwa.

Każde dziecko na pewno chętnie zatrzyma się również przy naprawdę dużym placu zabaw znajdującym się w parku. Na dzieci czekają tutaj takie atrakcje jak między innymi zjeżdżalnie, batuty, huśtawki, suchy basen z piłeczkami, karuzele, trampoliny, linowy pająk, na którym można potrenować wspinaczkę i przejażdżki na mini tyrolce.

Teren parku jest doskonałym miejscem widokowym, z którego możemy podziwiać fantastyczne krajobrazy Beskidu Śląskiego. Możemy zobaczyć między innymi słynną Czantorię oraz Małą Czantorię.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Wiśle

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 3
gości dzisiaj: 425
razem odsłon: 3084227
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: 0.2
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Hotel Medical Spa
© 2007-2021 NaszaWisla.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wisła - Beskid Śląski - noclegi, hotele, apartamenty, pensjonaty...
Hotelisko.pl