Serwis Turystyczny Wisły

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Zabytkowe budynki » Kurna chałupa Kawuloków
Rekreacja w Wiśle
Atrakcje w Wiśle
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 
 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Wisły
E-mail
 
 

Kurna chałupa Kawuloków

kategoria
Zabytkowe budynki,
 
Kurna chałupa Kawuloków
Zobacz galerię zdjęć
 

Kurna chałupa Kawuloków jest doskonałym przykładem bardzo tradycyjnego góralskiego drewnianego domu. Chałupa ta została wybudowana w roku 1863 i od początku była własnością rodziny Kawuloków. Mieszkał w niej znany gawędziarz i twórca instrumentów ludowych, a także propagator kultury regionalnej, Jan Kawulok żyjący w latach 1899-1976, tam też znajdował się jego warsztat. Obecnie chałupa jest najbardziej znaną na Śląsku Cieszyńskim izbą regionalną. Po śmierci Jana Kawuloka opiekę nad chałupą przejęła Zuzanna Kawulok, jego córka, która obecnie mieszka naprzeciwko chałupy w domu o numerze 824 (kurna chałupa ma nr 163).

Kurna chałupa Kawuloków jest obiektem krytym gontem. Składają się na nią dwie izby i mieszcząca się pomiędzy nimi sień. W tak zwanej izbie czarnej umieszczony jest dymny (kurlawy) piec. Dawniej bardzo często chałupy nie posiadały kominów, a dym z pieca nie wydostawał się na zewnątrz, ale do pomieszczenia. Dzięki takiemu zabiegowi można było uniknąć płacenia podatku "dymnego". Każdy, kto posiadał komin, musiał taki właśnie podatek płacić. Izba czarna umieszczona w omawianej chałupie znajduje się po prawej stronie od wejścia. W dawnych czasach izba taka stanowiła centralne miejsce w domu. To tutaj nie tylko gotowano, ale także spano, gawędzono.

I teraz można dostrzec osmolone ściany izby. W pomieszczeniu tym, poza bardzo ciekawym piecem, umieszczone są kociołki nad paleniskiem, na ścianach podziwiać można różnego rodzaju instrumenty muzyczne jak między innymi gajdy, fujara, róg pasterski, sowa, piszczołka sałaśnikowa. Znajdują się tu również żarna do wyrobu mąki, piękne zabytkowe kredensy, a w nich wyjątkowy zbór naczyń glinianych.

Biała izba w chałupie była pomieszczeniem, z którego korzystało się rzadko, dosłownie od święta. Przechowywano w niej cenniejsze przedmioty, na których zniszczenie czy zabrudzenie nie można było sobie pozwolić. W białej izbie Kurnej Chałupy obejrzeć można między innymi kołowrotek, warsztaty tkackie oraz piękną ręcznie malowaną skrzynię. Do takich właśnie skrzyń dawniej zbierane były przedmioty służące za przyszły posag dla panien.

Jeśli mamy ochotę, możemy zamówić prelekcję podczas zwiedzania. W omawianej izbie regionalnej organizowane są różne warsztaty mające związek z twórczością ludową jak przykładowo robienie masła, malarstwo, koronkarstwo, a także lekcje związane z muzyką. W czasie zwiedzania można też poznać historię samego Jana Kawuloka. Za czasów, gdy Jan Kawulok żył, chętnie przyjmował turystów do swojego domu, grał im na licznych instrumentach i opowiadał zawsze ciekawe historie. I teraz w Kurnej Chałupie panuje wyjątkowy klimat. Warto pamiętać o tym, że chałupa mieści się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Wiśle

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 3
gości dzisiaj: 444
razem odsłon: 3084340
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: 0.11
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Hotel Medical Spa
© 2007-2021 NaszaWisla.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wisła - Beskid Śląski - noclegi, hotele, apartamenty, pensjonaty...
Hotelisko.pl