Serwis Turystyczny Wisły

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Kościoły i klasztory » Kościół Znalezienia Krzyża Świętego
Rekreacja w Wiśle
Atrakcje w Wiśle
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 

Warto zobaczyć

 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Wisły
E-mail
 
 

Kościół Znalezienia Krzyża Świętego

kategoria
Kościoły i klasztory,
 
Kościół Znalezienia Krzyża Świętego
Zobacz galerię zdjęć
 

Kościół Znalezienia Krzyża Świętego mieści się w Wiśle-Głębcach, na stoku góry Kozińce. Jes to kościół drewniano-żelbetonowy. Został on wzniesiony w latach 1981-1983 jednak swym wyglądem na pierwszy rzut oka przypomina raczej piękną zabytkową, bardzo starą budowlę. Kościół posiada zrekonstruowaną zabytkową wieżę, która pochodzi z kościoła w Połomii (wybudowany on był w 1575 roku). Kościół Znalezienia Krzyża Świętego zlokalizowany jest na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego, w pętli beskidzkiej.

Wspomniana wieża pochodzi z drewnianego kościoła pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Połomii. Kościół ten powstał w roku 1575, w miejscu poprzedniego spalonego kościoła, który wzmiankowany był już w 1447 roku. Ów kościół runął w roku 1969 w czasie silnej wichury i ocalała wyłącznie wieża. Jako że w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej ciężko było o budowę nowych kościołów i w zasadzie jedną z niewielu możliwości było wznoszenie świątyń poprzez przenoszenie nieużytkowanych obiektów, dokładnie tak postanowiono zrobić w Wiśle. Obecny kościół powstał na bazie projektów architektów krakowskich Marka Cempli oraz Piotra Wzorka, który ów projekt oparli o starą dzwonnicę z Połomii.

Kościół ten początkowo miał służyć w szczególności okolicznym mieszkańcom, a także turystom w okresie letnim czy zimowym. Wieża została rozebrana w roku 1979, po czym przywieziona do Wisły i tu też zrekonstruowana. Jest to konstrukcja słupowo-ramowa, ma 30,5 metra wysokości. Wieża jest zakończona dachem ostrosłuowym, pokrytym gontem, pod nim zaś znajduje się izbica. Do wieży przylega już bardziej nowoczesna nawa stworzona z żelbetonu. Nawa przykryta jest dachem dwuspadowym, dwukalenicowym, także krytym gontem.

Jeśli chodzi o wnętrze świątyni to jest ono urządzone raczej współcześnie. Rzeźbione wyposażenie kościoła pochodzi w głównej mierze z warsztatu artysty koniakowskiego, Jana Krężeloka. Są to między innymi stacje Drogi Krzyżowej i dużych rozmiarów rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego znajdująca się na ołtarzu głównym. Ponadto na zewnątrz znajduje się też krzyż autorstwa wspomnianego koniakowskiego artysty. W świątyni jest umieszczona piękna akwarela, która przedstawia ruiny kościoła w Połomii.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Wiśle

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 3
gości dzisiaj: 314
razem odsłon: 3078167
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: 0.15
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Hotel Medical Spa
© 2007-2021 NaszaWisla.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wisła - Beskid Śląski - noclegi, hotele, apartamenty, pensjonaty...
Hotelisko.pl