Serwis Turystyczny Wisły

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Kościoły i klasztory » Kościół św. Józefa
Rekreacja w Wiśle
Atrakcje w Wiśle
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 
 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Wisły
E-mail
 
 

Kościół św. Józefa

kategoria
Kościoły i klasztory,
 
Kościół św. Józefa
Zobacz galerię zdjęć
 

Kościół św. Józefa jest katolickim kościołem filialnym należącym do parafii Matki Bożej Fatimskiej, znajdującym się w Istebnej-Stecówce, w przysiółku Mlaskawka. Wzniesiono go jednak w roku 1948 w Jaworzynce-Trzycatku, po czym przeniesiono do Istebnej w roku 1997. Początkowo w Jaworzynce istniała murowana kaplica Matki Boskiej Frydeckiej, którą wzniesiono w roku 1866. Jako że kaplica ta posiadała niewystarczającą wielkość, we wspomnianym roku 1948 wybudowano w jej miejscu drewnianą kaplicę pod tym samym wezwaniem. Wezwanie kaplicy pochodzi od kopii obrazu przedstawiającego Matkę Boską, który dawno temu przywieźli tutaj pielgrzymi pochodzący z Frydku. Jednocześnie kaplica powstała jako votum dziękczynne za przetrwanie w ciężkich czasach drugiej wojny światowej.

Kaplicę rozebrano i przewieziono do Istebnej po czym została ona poświęcona jako omawiany kościół św. Józefa w dniu 24 maja 1997 roku. W Jaworzynce natomiast wzniesiono kościół murowany, tradycyjnie pod wezwaniem Matki Boskiej Frydeckiej. Kościół św. Józefa swoim wyglądem nawiązuje do tutejszych regionalnych tradycji budownictwa drewnianego. Jest to budowla stworzona w konstrukcji zrębowa, bryłę ma prostokątną. We wnętrzu mieszczą się prezbiterium, przedsionek oraz nawa. Zaraz nad przedsionkiem mieści się kwadratowa wieża z dzwonami, którą zakończono blaszanym ostrosłupowym dachem z krzyżem. Dach kościoła jest dwuspadowy, dawniej pokryty gontem, obecnie blachą falistą. Do prezbiterium, które zakończone jest trójkątnie wiedzie osobne wejście z zewnątrz.

Wystrój kościoła jest bardzo skromny. Wykonany jest w całości z drewna przez tutejszych artystów. Autorem pięknych płaskorzeźbionych scen drogi krzyżowej jest Jan Krężelok. Dziełem tegoż samego artysty jest również tabernakulum stworzone na kształt kapliczki na słupie. Na tylnej ścianie prezbiterium z kolei wisi ołtarz główny, a w nim krzyż autorstwa Józefa Bocka. Kościół św. Józefa położony jest na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Wiśle

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 3
gości dzisiaj: 455
razem odsłon: 3084407
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: 0.12
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Hotel Medical Spa
© 2007-2021 NaszaWisla.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wisła - Beskid Śląski - noclegi, hotele, apartamenty, pensjonaty...
Hotelisko.pl