Serwis Turystyczny Wisły

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Kościoły i klasztory » Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego
Rekreacja w Wiśle
Atrakcje w Wiśle
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 
 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Wisły
E-mail
 
 

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

kategoria
Kościoły i klasztory,
 
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego
Zobacz galerię zdjęć
 

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego jest położony w wyjątkowo malowniczej okolicy, nieco poniżej siodła przełęczy Kubalonka, po stronie południowej przełęczy (ponad drogą prowadzącą z Wisły do Istebnej). Jest to katolicki kościół pełniący obecnie funkcję kościoła parafialnego. Świątynia została wzniesiona końcem XVIII wieku, w roku 1779. Ciekawostką jest, iż kościół nie powstał w Istebnej, ale w miejscowości o nazwie Przyszowice, niedaleko Gliwic. Do Istebnej przeniesiono go w latach 1957-1958.

Kościół położony jest na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego (w pętli beskidzkiej). Jest to budowla w całości drewniana, posiadająca konstrukcję zrębową, bezwieżowa. Dach kościoła jest dwuspadowy, kryty gontem. Wydatne okapy dachu łączą się z ogrodzeniem z drewna od strony frontowej. Prezbiterium kościoła zwrócone jest na północ. Na kalenicy, tj. na najwyższej części dachu utworzonej na przecięciu połaci dachowych, znajduje się wieżyczka barokowa. Wyposażenie kościoła jest barokowe i pochodzi z XVII oraz XVIII wieku. Na uwagę zasługuje barokowy ołtarz główny z obrazem przedstawiającym Ukrzyżowanie i figurą Boga Ojca i ambona pochodząca z końca XVII wieku (starsza od samej świątyni), płaskorzeźby czterech Ewangelistów, figura św. Jana Nepomucena z XVIII wieku, obraz "Biczowanie Chrystusa"

Kościół nie zawsze służył celom religijnym, bowiem po drugiej wojnie pełnił on rolę placówki muzealnej. Wystawiane w nim były zbiory sztuki sakralnej pochodzącej z terenów Górnego Śląska. Jako kościół parafialny działa dopiero od roku 1983. Kościół robi doprawdy ogromne wrażenie, a atmosfera tam panująca jest nie do opisania, dlatego też będąc w Istebnej czy okolicy koniecznie trzeba tu zajrzeć. Msze Święte w kościele odbywają się w niedziele w godzinach 9.00 i 11.00, w poniedziałki, wtorki i środy o godzinie 7.30, w czwartki i piątki o 16.30, a w soboty o 18.00.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Wiśle

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 9
gości dzisiaj: 305
razem odsłon: 3078134
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: 0.1
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Hotel Medical Spa
© 2007-2021 NaszaWisla.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wisła - Beskid Śląski - noclegi, hotele, apartamenty, pensjonaty...
Hotelisko.pl