Serwis Turystyczny Wisły

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Kościoły i klasztory » Kościół Matki Boskiej Fatimskiej (nieistniejący)
Rekreacja w Wiśle
Atrakcje w Wiśle
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 
 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Wisły
E-mail
 
 

Kościół Matki Boskiej Fatimskiej (nieistniejący)

kategoria
Kościoły i klasztory,
 
Kościół Matki Boskiej Fatimskiej (nieistniejący)
Zobacz galerię zdjęć
 

Kościół Matki Boskiej Fatimskiej w całej swej okazałości mogliśmy podziwiać jeszcze do 2 grudnia 2013 roku, w Istebnej-Stecówce. Wówczas bowiem w nocy z 2 na 3 grudnia spłonął w dużej części. Na szczęście udało się ocalić pewną część wyposażenia kościoła i tabernakulum. Niszczycielskiemu płomieniowi nie uległa też część ścian. Zamiast kościoła możemy obecnie oglądać tylko zdjęcia świątyni przed pożarem i po nim, ale już zbierane są środki finansowe na odbudowę.

Pomimo tego, że samego kościoła już nie ma, warto udać się w miejsce, gdzie stał, bo jest to miejsce bardzo malownicze (górska polana - przecina ją Główny Szlak Beskidzki), warto też dowiedzieć się czegoś na jego temat. Kościół ten został wybudowany w roku 1958 i stanowił doskonały przykład współczesnego ludowego budownictwa sakralnego. Rok później dobudowane zostały zakrystia i wieża. Ktoś, kto nie zna się szczególnie na sztuce, mógłby uznać, iż świątynia pochodzi z dawniejszych czasów. Kościół był dziełem miejscowych cieślów, którzy upamiętnili w ten sposób objawienia Najświętszej Marii Panny w Fatimie w roku 1917.

Budowla mieściła się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Kościółek pełnił początkowo rolę górskiej kaplicy. Kaplica owa należała do parafii Dobrego Pasterza. Funkcję kościoła parafialnego kaplica zaczęła pełnić w roku 1981. Ciekawostką jest, iż w kościele tym kręcona była scena ślubu do filmu "Och, Karol 2". Przy kościele stała drewniana dzwonnica niedużych rozmiarów.

Kościół był budowlą o konstrukcji zrębowej, stał na podmurówce murowane. Dach kościoła był dwuspadowy, kryty gontem. Nieduża czworoboczna wieża połączona był z konstrukcją dachu. Wejście główne do kościoła zdobił szczyt trójkątny. Na wyposażenie świątyni składał się ołtarz główny z pięknym obrazem Matki Boskiej Fatimskiej, który to został wykonany przez Jana Wałacha. Ramię obrazu i wspomniane już tabernakulum wykonane zostały przez Ludwika Konarzewskiego juniora. Inne elementy wyposażenia świątyni zostały wykonane przez tak samo znanych i cenionych artystów z okolicy jak między innymi Józef Bocek (ołtarz), Jan Krężelok (m.in. stacje Drogi Krzyżowej, płaskorzeźba Najświętszego Serca Jezusa), Jan Bojko czy Teresa Stankiewicz (witraże).

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Wiśle

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 6
gości dzisiaj: 296
razem odsłon: 3078101
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: 0.09
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Hotel Medical Spa
© 2007-2021 NaszaWisla.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wisła - Beskid Śląski - noclegi, hotele, apartamenty, pensjonaty...
Hotelisko.pl