Serwis Turystyczny Wisły

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Cmentarze » Kościół katolicki św. Klemensa
Rekreacja w Wiśle
Atrakcje w Wiśle
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 
 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Wisły
E-mail
 
 

Kościół katolicki św. Klemensa

adres
Kościół katolicki św. Klemensa
Daszyńskiego 15
43-450 Ustroń
kontakt
tel.

kategoria
Cmentarze,
 
Kościół katolicki św. Klemensa
Zobacz galerię zdjęć
 

Kościół katolicki św. Klemensa znajduje się na ulicy Daszyńskiego i jest on kościołem parafialnym, który został wzniesiony w roku 1787, jednak pierwsze informacje na temat parafii w Ustroniu pochodzą już z roku 1447. W tym czasie istniał w miejscowości drewniany kościółek, który znajdował się na obecnym starym katolickim cmentarzu. Za czasów reformacji kościółek ten przeszedł w ręce ewangelików, a pod władanie kościoła katolickiego dostał się dopiero w roku 1654. Końcem XVIII wieku zapadła decyzja o zamknięciu świątyni z racji bardzo złego stanu technicznego obiektu. Nowa parafia została poświęcona w 1788 roku, a jej pierwszym proboszczem został były jezuita.

Kościół katolicki św. Klemensa jest świątynią wzniesioną z kamienia oraz cegły, która nie posiada wyraźnie zaznaczonych cech stylowych (można dostrzec jednak pewne cechy stylu późnobarokowego). Kościół jest zwrócony prezbiterium na zachód i posiada trójprzęsłową nawę. W nawie i w transepcie możemy obejrzeć żaglaste sklepienia. Świątynia pokryta jest dachem dwuspadowym (na chwilę obecną kryje go blacha).

Okna kościoła są zamknięte segmentowym łukiem, nad oknami znajdują się faliście wygięte gzymsy. Wieża kościoła jest wieżą czworoboczną z oknami zamkniętymi półkoliście. Została ona pokryta kopulastym hełmem, ma zegar, który wymieniono w roku 1997. Wnętrze kościoła było wiele razy restaurowane, szczególnie początkiem lat 70. ubiegłego wieku. W roku 1998 miało miejsce gruntowne odmalowanie kościoła oraz zainstalowanie nowego, profesjonalnego oświetlenia.

Warto zwrócić uwagę na późnobarokowy ołtarz, który pochodzi z końca XVIII wieku. Mieści on w sobie rzeźby świętych Piotra i Pawła. Zachowała się również piękna barokowo-klasycystyczna ambona pochodząca z połowy XIX wieku, chrzcielnica, wykonane z drewna stacje drogi krzyżowej pochodzące z końca XIX wieku, organy firmy Rieger.

Przed fasadą kościoła znajduje się kamienna figura, która przedstawia św. Jana Nepomucena oraz druga kamienna figura przedstawiająca św. Józefa z Dzieciątkiem. Obie wykonano w drugiej połowie XVIII wieku, a ich autorem jest Wacław Donay z miejscowości Skoczów. Do świątyni od północnej strony przylega dawny sierociniec, który wybudowano około 1740 roku. W latach 30. ubiegłego stulecia dokonano jego częściowej rozbiórki.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Wiśle

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 7
gości dzisiaj: 298
razem odsłon: 3078107
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: 0.11
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Hotel Medical Spa
© 2007-2021 NaszaWisla.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wisła - Beskid Śląski - noclegi, hotele, apartamenty, pensjonaty...
Hotelisko.pl