Serwis Turystyczny Wisły

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Kościoły i klasztory » Kościół katolicki św. Anny w Nierodzimiu
Rekreacja w Wiśle
Atrakcje w Wiśle
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 

Warto zobaczyć

 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Wisły
E-mail
 
 

Kościół katolicki św. Anny w Nierodzimiu

adres
Kościół katolicki św. Anny
Zabytkowa 23
43-450 Ustroń
kontakt
tel. 33 854 24 43

kategoria
Kościoły i klasztory,
 
Kościół katolicki św. Anny w Nierodzimiu
Zobacz galerię zdjęć
 

Kościół katolicki św. Anny w Nierodzimiu (w dzielnicy Ustronia) znajdujący się na ulicy Zabytkowej 23 jest najstarszym ustrońskim kościołem. Ponadto jest to obiekt unikalny, gdyż jest on jedynym kościołem w Ustroniu, jaki wykonany jest z drewna.

Obiekt ten jest budynkiem drewnianym o konstrukcji zrębowej. Prezbiterium jest orientowane na zachód. Do owego trójbocznie zamkniętego prezbiterium przylega od południa zakrystia oraz od północy skarbczyk, które nie wyodrębniają się z bryły świątyni. Kościół ma zamknięte półkoliście okna oraz dwuspadowy dach pokryty gontem oraz cebulasty hełm wieży z ośmioboczną latarnią.

Szczególnie fantastyczne jest wewnętrzne wyposażenie kościoła. Główny ołtarz jest ołtarzem późnobarokowym, pochodzącym z końca XVIII wieku. W zwieńczeniu mieści się rzeźba Boga Ojca, zaś na ścianach apsydy zostały umieszczone rzeźby świętych Jakuba i Józefa, a także aniołów. W ołtarzu zlokalizowany jest również obraz św. Anny Samotrzeć pochodzący z XVIII wieku (1704 rok), obecnie jest przemalowany. W kościele mieści się rokokowa ambona z wyobrażeniami Wiary, Nadziei oraz Miłości na baldachimie pochodząca z drugiej połowy XVIII wieku, kilkanaście olejnych obrazów z XVIII i XIX wieku.

Kościół katolicki św. Anny w Nierodzimiu wybudowano z fundacji Antoniego Goczałkowskiego w roku 1769, zaś sama wieża została nadbudowana w roku 1938. W późniejszych latach świątynia ta była wielokrotnie odnawiana (między innymi w latach (1948, 1957, 1966). W 1983 oraz 1999 roku odrestaurowane zostały wspaniałe kościelne organy, zaś w latach 1997-1998 pomalowano elewację i wnętrze. Już w 1929 roku kościół uznano za zabytek. W roku 2000 została zbudowana wolno stojąca dzwonnica, na której następnie zainstalowane zostały cztery dzwony.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Wiśle

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 5
gości dzisiaj: 443
razem odsłon: 3084330
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: 0.13
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Hotel Medical Spa
© 2007-2021 NaszaWisla.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wisła - Beskid Śląski - noclegi, hotele, apartamenty, pensjonaty...
Hotelisko.pl