Serwis Turystyczny Wisły

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Kościoły i klasztory » Kościół katolicki Podwyższenia Krzyża Świętego
Rekreacja w Wiśle
Atrakcje w Wiśle
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 

Warto zobaczyć

 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Wisły
E-mail
 
 

Kościół katolicki Podwyższenia Krzyża Świętego

adres
Kościół katolicki Podwyższenia Krzyża Świętego
Lipowska 133
43-450 Ustroń
kontakt
tel.

kategoria
Kościoły i klasztory,
 
Kościół katolicki Podwyższenia Krzyża Świętego
Zobacz galerię zdjęć
 

Kościół katolicki Podwyższenia Krzyża Świętego mieści się w samym centrum Ustronia Lipowca. Pierwszy raz parafia w tymże miejscu była wzmiankowana już w spisie świętopietrza pochodzącym z roku 1335. Kiedy dawna parafia straciła swoją niezależność, została przypisana jako filia do parafii w miejscowości Skoczów, a dopiero w 1785 ustrońska parafia ponownie uzyskała niezależność.

Obecny kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego został wybudowany w latach 1808-1810, w miejscu, gdzie uprzednio stała drewniana świątynia. Omawiany kościół jest budowlą murowaną z kamienia oraz cegły i nie wykazuje on żadnych konkretnych cech stylowych. Jest to świątynia jednonawowa ze sklepieniami na gurtach, zwrócona prezbiterium w stronę południową. Dach kościoła jest dachem dwuspadowym pokrytym miedzianą blachą, zaś nad prezbiterium dach jest pięciospadowy oraz niższy. W latach 80. ubiegłego stulecia przeprowadzono wymianę pokrycia dachowego.

Jeśli chodzi o wyposażenie wnętrza, można dostrzec w nim pewne późnobarokowe cechy. Szczególnie warto zwrócić uwagę na piękny główny ołtarz, w którym umiejscowione są rzeźby świętych Piotra i Pawła, pochodzące z XIX wieku. Kamienna chrzcielnica pochodzi ze starego kościoła, warto obejrzeć także XIX-wieczne obrazy i wiszące świeczniki, także pochodzące z drugiej połowy XIX wieku.

W latach 90. zeszłego wieku wykonane zostały liczne prace remontowe jak między innymi restauracja zabytkowego wyposażenia, odmalowanie wnętrza oraz elewacji.

Plebania przy kościele jest budynkiem parterowym ze sklepieniami kolebkowymi, który został wzniesiony w 1793 roku, ma na dach łamany, który jest pokryty papą. Również w tym budynku w latach 90. XX wieku przeprowadzony został gruntowny remont włącznie z wymianą okien.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Wiśle

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 5
gości dzisiaj: 462
razem odsłon: 3084455
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: 0.11
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Hotel Medical Spa
© 2007-2021 NaszaWisla.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wisła - Beskid Śląski - noclegi, hotele, apartamenty, pensjonaty...
Hotelisko.pl