Serwis Turystyczny Wisły

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Cmentarze » Kościół ewangelicko-augsburski Apostoła Jakuba Starszego
Rekreacja w Wiśle
Atrakcje w Wiśle
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 

Warto zobaczyć

 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Wisły
E-mail
 
 

Kościół ewangelicko-augsburski Apostoła Jakuba Starszego

adres
Kościół ewangelicko-augsburski Apostoła Jakuba Starszego
Plac Kotschego 4
43-450 Ustroń
kontakt
tel. 33 854 11 29

kategoria
Cmentarze,
 
Kościół ewangelicko-augsburski Apostoła Jakuba Starszego
Zobacz galerię zdjęć
 

Kościół ewangelicko-augsburski pod wezwaniem Apostoła Jakuba Starszego jest kościołem parafialnym znajdującym się w Ustroniu, niedaleko ulicy Daszyńskiego, w malowniczym położeniu pośród starodrzewu brzozowego i lipowego. Jest to największy kościół w Ustroniu. Świątynia ta została wybudowana w roku 1835 z kamienia oraz cegły, nie posiada wyraźnych stylowych cech. Wieżę dobudowano w latach 1856-1857. Jest ona zakończona strzelistym ostrosłupowym hełmem. Zegar na wieży został wymieniony w latach 1983-1984. Początkowo w miejscu opisywanego kościoła znajdował się inny drewniany kościółek, który powstał w roku 1785.

Prezbiterium jest zamknięte półkoliście i zwrócone we wschodnią stronę. Kościół ten posiada dwuspadowy dach kryty blachą. Z trzech naw jedna ma sklepienie kolebkowe.

Będąc w kościele tym warto zwrócić uwagę na piękną rokokową ambonę, która pochodzi z przełomu XVIII/XIX wieku, obraz Ostatniej Wieczerzy pochodzący z początku XIX wieku, a także na lichtarze, dzbany cynowe i kielichy, które datuje się na XIX wiek.

W latach 80. oraz 90. ubiegłego wieku dokonano wielu prac renowacyjnych. W roku 1990 przemalowane zostało wnętrze kościoła, autorem tegoż projektu był Karol Kubala. Wówczas odnowiono również zewnętrzną elewację, dach, wymieniono drzwi wejściowe. Z kolei w roku 2000 kościół został profesjonalnie podświetlony.

Od północno-wschodniej strony kościoła zlokalizowana jest stara plebania, która powstała na przełomie XVIII/XIX wieku, jest ona piętrowym murowanym z kamienia i cegły budynkiem, który posiada kolebkowe sklepienia. Plebania jest pokryta tak zwanym polskim łamanym dachem. Dokładnego remontu tego obiektu dokonano w latach 1992-1993.

Do kościelnego podwórza od północnej strony przylegała także dawna ewangelicka szkoła, która powstała w 1827 roku, ale budynek szkoły został wyburzony w roku 1870 i na jego miejscu powstał budynek, który możemy obejrzeć obecnie. Do budynku tego w roku 1902 dobudowane zostało skrzydło od strony południowo-wschodniej. W sieniach możemy podziwiać spłaszczone kolebkowe sklepienia na gurtach. Końcem 1980 roku obiekt został zakupiony przez Zakład Doskonalenia Zawodowego. Zakład ów wykonał adaptację budynku na własne potrzeby.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Wiśle

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 3
gości dzisiaj: 444
razem odsłon: 3084341
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: -0.82
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Hotel Medical Spa
© 2007-2021 NaszaWisla.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wisła - Beskid Śląski - noclegi, hotele, apartamenty, pensjonaty...
Hotelisko.pl