Serwis Turystyczny Wisły

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Kościoły i klasztory » Kościół ewangelicko-augsburski
Rekreacja w Wiśle
Atrakcje w Wiśle
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 

Warto zobaczyć

 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Wisły
E-mail
 
 

Kościół ewangelicko-augsburski

kategoria
Kościoły i klasztory,
 
Kościół ewangelicko-augsburski
Zobacz galerię zdjęć
 

Kościół ewangelicko-augsburski w Istebnej został wybudowany w roku 1930. Historia religii ewangelickiej na tutejszych terenach jest długa i momentami bardzo trudna. Reformacja na ziemie Księstwa Cieszyńskiego dotarła dość szybko i cieszyła się dużym zainteresowaniem, jednak już w roku 1629 księżna Elżbieta Lukrecja wydanym przez siebie statutem skutecznie pozbawiła ewangelików ich praw. Nie mogli oni odprawiać nabożeństw, a za msze w domach groziły ogromne kary. Wówczas potajemnie organizowano tak zwane kościoły leśne. Ewangelicy musieli długo czekać na wprowadzenie ustępstw ze strony władzy, bo aż do XVIII wieku. Od roku 1781 można było budować domy modlitwy tam, gdzie obszar zamieszkiwany był przez minimum 100 ewangelików.

W roku 1791 wzniesiony został kościół w Nawsiu (niedaleko Jabłonkowa). Do kościoła tego przynależeli parafianie z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa. Tak sytuacja wyglądała do roku 1920 czyli do czasu, kiedy ustanowiono granicę z Czechosłowacją. I tutaj rozpoczyna się historia omawianego kościoła ewangelicko-augsburskiego w Istebnej. W roku 1924 został założony cmentarz i rozpoczęto budowę kościoła. Autorem projektu był Tadeusz Michejda, bardzo znany i ceniony w tym czasie śląski architekt. Świątynia została wzniesiona na działce podarowanej przez gospodarza o nazwisku Śliwka. Kościół był gotowy w roku 1930 i poświęcił go wówczas biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, ks. Juliusz Bursche.

Kościół w roku 1932 przyłączono do parafii w Wiśle. Podczas drugiej wojny światowej świątynia nie została zniszczona w znacznym stopniu, dlatego też zaraz po wojnie odbudowano ją i dalej mogła służyć celom religijnym. Odbudowana została uszkodzona pociskami artyleryjskimi wieża kościelna, dach zaś pokryty został blachą cynkową. W czasie wojny kościół utracił dzwony, a nowe zostały założone w roku 1949. We wnętrzu znalazły się nowe organy oraz ołtarz z obrazem autorstwa Czesława Kuryatty, artysty pochodzącego z Wisły. Ciekawostką jest, iż parafia w Istebnej jest najwyżej położoną oraz najdalej wysuniętą Parafią Ewangelicko-Augsburską w Polsce.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Wiśle

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 6
gości dzisiaj: 297
razem odsłon: 3078104
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: 0.15
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Hotel Medical Spa
© 2007-2021 NaszaWisla.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wisła - Beskid Śląski - noclegi, hotele, apartamenty, pensjonaty...
Hotelisko.pl