Serwis Turystyczny Wisły

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Świątynie religijne » Kaplica Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej
Rekreacja w Wiśle
Atrakcje w Wiśle
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 
 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Wisły
E-mail
 
 

Kaplica Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej

kategoria
Świątynie religijne,
 
Kaplica Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej
Zobacz galerię zdjęć
 

Kaplica Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej jest prywatną kaplicą wotywną rodziny Konarzewskich, która w Istebnej jest bardzo znaną i cenioną rodziną. Kaplica mieści się w Istebnej, na Andziołówce-Buczniku, w ogrodzie, który jest prywatną posesją Konarzewskich, tuż obok muzeum. Kaplica ta została wzniesiona w roku 1923, a zaprojektował ją sam Ludwik Konarzewski senior (także wnętrze). Do dnia dzisiejszego obiekt pozostaje prywatną własnością Konarzewskich.

Konarzewski wraz z żoną Jadwigą Konarzewską (siostrą innego znakomitego miejscowego artysty Jana Wałacha) przybył na Andziołówkę w roku 1922 i właśnie w tym miejscu wznieśli cały kompleks budynków począwszy od pensjonatu, muzeum historyczno-regionalnego, domu z pracownią, na kaplicy i szkole artystycznej kończąc.

Omawiana kaplica została postawiona jako podziękowanie za to, iż Ludwikowi Konarzewskiemu było dane szczęśliwie wrócić do rodziny po wygnaniu w okolice Urala podczas pierwszej wojny światowej. Podczas drugiej wojny światowej wszystkie budynki należące do Konarzewskich zostały rozebrane przez Niemców, ocalała wyłącznie kaplica. Obiekt został wybudowany w konstrukcji zrębowej, przed wejściem do kaplicy znajduje się nieduży ganek. Kaplica ma wymiary około 10x5 metrów. Dach obiektu pokryty jest gontem. Kaplicę stworzono łącząc ze sobą cechy stylu zakopiańskiego i bardzo tradycyjnego budownictwa z terenów Beskidu Śląskiego. Wewnątrz można obejrzeć ołtarz tryptykowy autorstwa Ludwika Konarzewskiego . Przedstawia on Matkę Boską z Dzieciątkiem nad Wieżą Piastowską w Cieszynie. W dziele tym można odnaleźć nawiązanie do stylu młodopolskiego.

W kaplicy dwa razy do roku odprawiane są Msze Święte w dniach 3 maja i 25 sierpnia. Są to msze w intencji zarówno zmarłych jak i żyjących członków rodziny Konarzewskich. Kaplica mieści się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Wiśle

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 6
gości dzisiaj: 453
razem odsłon: 3084390
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: 0.1
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Hotel Medical Spa
© 2007-2021 NaszaWisla.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wisła - Beskid Śląski - noclegi, hotele, apartamenty, pensjonaty...
Hotelisko.pl