Serwis Turystyczny Wisły

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Jaskinie i groty » Jaskinia w Trzech Kopcach
Rekreacja w Wiśle
Atrakcje w Wiśle
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 
 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Wisły
E-mail
 
 

Jaskinia w Trzech Kopcach

kategoria
Jaskinie i groty,
 
Jaskinia w Trzech Kopcach
Zobacz galerię zdjęć
 

Jaskinia w Trzech Kopcach nazywana jest również Grotą Klimczoka. Ta osuwiskowa szczelinowa jaskinia zlokalizowana jest w masywie Trzech Kopców w Beskidzkie Śląskim. Jaskinia ta jest trzecią pod względem długości jaskinią w polskich Karpatach fliszowych.

Jaskinia w Trzech Kopcach powstała w wyniku popękania oraz rozsunięcia sztywnych mas piaskowców, które budują pobliskie górskie grzbiety. Wejście do jaskini prezentuje się w postaci głębokiej na ponad 4 metry studni i mieści się na wysokości około 1000 m n.p.m. Znajdziemy je w starym bukowym lesie na południowych stokach Trzech Kopców, w niedalekiej odległości od żółtego szlaku turystycznego biegnącego z Klimczoka na Błatnią, a także od czerwonego szlaku z Karkoszczonki na Klimczok.

Jaskinia w Trzech Kopcach to swoisty labirynt, który rozwinięty jest na kilku poziomach korytarzy oraz sal. Ich łączna długość to dokładnie 1254 metrów, zaś deniwelacja wynosi 32,6 metra. Wybierając się do jaskini warto pamiętać o tym, by zabrać ze sobą coś ciepłego do ubrania (nawet jeśli udajemy się tam w okresie letnim), gdyż utrzymuje się tam temperatura na poziomie 6 stopni Celsjusza.

Jaskinię w Trzech Kopcach odkryto w roku 1946, a dokonał tego A. Jasiewicz. Główny ciąg jaskini jest stworzony z szeregu szczelinowatych korytarzy, które wypełnione są rumoszem, a także z paru większych sal typu zawaliskowego takich jak Sala Zbójców, Sala Nietoperzy, Wysoka Komora, Strych, Sala Przedpokój, Komnata Chrystusa, Sala Ewy, Sala Kazików oraz Sala Końcowa. W kilku miejscach możemy obejrzeć na ścianach utwory w kształcie grzybów, które są najprawdopodobniej naciekami kalcytowymi. W jaskini w roku 1954 odkryto, a następnie opisano występowanie owadów trogloksenicznych, zimują tu również nietoperze takie jak gacki wielkouche, nocki wąsatki i podkowce małe.

Jaskinią w Trzech Kopcach, opiekuje się Klub Taternictwa Jaskiniowego o nazwie „Speleoklub” Bielsko-Biała. Organizuje on akcje sprzątania jaskini. Na chwilę obecną jaskinia ta jest zaliczana do pomników przyrody nieożywionej.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Wiśle

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 5
gości dzisiaj: 270
razem odsłon: 3078017
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: 0.89
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Hotel Medical Spa
© 2007-2021 NaszaWisla.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wisła - Beskid Śląski - noclegi, hotele, apartamenty, pensjonaty...
Hotelisko.pl