Serwis Turystyczny Wisły

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Jaskinie i groty » Grota Klimczoka pod szczytem Trzech Kopcy
Rekreacja w Wiśle
Atrakcje w Wiśle
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 
 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Wisły
E-mail
 
 

Grota Klimczoka pod szczytem Trzech Kopcy

inne nazwy
Jaskinia w Trzech Kopcach
kategoria
Jaskinie i groty,
 
Grota Klimczoka pod szczytem Trzech Kopcy
Zobacz galerię zdjęć
 

Zbudowana z piaskowca Grota Klimczoka pod szczytem Trzech Kopcy jest najdłuższą jaskinią w okolicach Szczyrku. Łączną długość podziemnych korytarzy szacuje się nawet na kilkaset metrów. Cały system tworzy kilka sal połączonych wąskimi szczelinami i niezwykle krętymi korytarzami.

Jaskinia ta znajduje się na południowych stokach góry Klimczok. Prowadzi do niej żółty szlak turystyczny wiodący od szczytu Klimczoka na Błatnią. Najłatwiej tutaj dotrzeć korzystając z kolejki linowej na Szyndzielnię. Do samej kolejki można dostać się linią numer 8 miejskiego autobusu w Mikuszowicach Śląskich. Dla osób podróżujących samochodem ważną informacją będzie, że poniżej końcowej pętli autobusowej znajduje się strzeżony parking, na którym z powodzeniem można zostawić auto i udać się na dolną stację kolejki linowej. Do samej jaskini można także dojść pieszo, ale korzystając z wyciągu zaoszczędzimy czas i siły potrzebne na zwiedzanie samej jaskini. Wejście jaskini otoczone jest metalowymi barierkami. Otwór groty ma charakter szczelinowy i jest w stosunku do stoku położony w sposób poziomy.

Dzięki temu wejście nie jest stosunkowo trudne i nie ma tutaj konieczności stosowania dodatkowych lin. Mimo iż już na początku zwiedzających czeka około 4,5 metrowy kominek, to liczne skalne stopnie i naturalne uchwyty sprawiają, że raczej nikt nie powinien mieć problemów z pokonaniem tego odcinka. Za pierwszym kominkiem droga rozwidla się na dwa korytarze. Tym wyższym można dostać się do dość dużej sali nazywanej Salą z Obeliskiem bądź Salą Zbójców. Jej długość wynosi 5,5 m., szerokość waha się w okolicach 1,8 metra, wysokość to około 3 metrów. Otwór kominka łączy ją z niżej położoną Salą Jadalną. Na uwagę zasługuje także Sala Odkrywców, w której znajduje się dość duży, prostokątny blok skalny. Jaskinia łącznie ma 19 nazwanych komór. Warto wymienić między innymi: Salę Nietoperzy, Wysoką Komorę, Komnaty Chrystusa czy Salę Rycerzy.

Grota Klimczoka jest jaskinią ogólnie dostępną i w wielu przewodnikach oznaczono ją jako jaskinię turystyczną. W całości jest ona jednak naturalna, więc nie znajdziemy tutaj żadnych sztucznych ułatwień. Ważną informację jest także to, że posiada ona cały zespół krętych korytarzyków łączących sale na różnych poziomach. Dlatego też bardzo łatwo się tutaj zgubić. Osoby, które nie posiadają doświadczenia w chodzeniu po jaskiniach raczej nie powinny zapuszczać się w zbyt głębokie podziemne partie. Wielu profesjonalistów radzi także zabrać ze sobą na wyprawę kredę i po prostu oznaczać na ścianach strzałki. Dzięki temu będzie łatwiej nam wrócić w miejsce, z którego wyszliśmy. Należy także przygotować się na to, że korytarze miejscami są bardzo wąskie, więc w niektórych miejscach trzeba się będzie uważnie przeciskać pomiędzy skalnymi ścianami.

Planując wycieczkę do tej podziemnej groty należy także pamiętać o zabraniu ze sobą odpowiedniego sprzętu. Kompas, latarka czołówka, zapasowa latarka i baterie są więc niezbędnym wyposażeniem. Jako, że podziemne szczeliny i korytarze są wilgotne i zabłocone najlepiej założyć ochronny nieprzemakalny kombinezon. Trzeba także pamiętać o tym, że temperatura panująca w jaskini jest nawet o kilkanaście stopni niższa niż ta panująca na zewnątrz. Ciepłe ubranie okazuje się więc koniecznością. Wyprawa w głąb tej groty do najłatwiejszych nie należy. Warto jednak włożyć nieco wysiłku i na własne oczy zobaczyć siedzibę legendarnego harnasia Podbeskidzia, czyli słynnego Klimczoka.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Wiśle

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 5
gości dzisiaj: 458
razem odsłon: 3084431
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: 0.12
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Hotel Medical Spa
© 2007-2021 NaszaWisla.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wisła - Beskid Śląski - noclegi, hotele, apartamenty, pensjonaty...
Hotelisko.pl