Serwis Turystyczny Wisły

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Jaskinie i groty » Jaskinia Malinowska
Rekreacja w Wiśle
Atrakcje w Wiśle
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 
 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Wisły
E-mail
 
 

Jaskinia Malinowska

kategoria
Jaskinie i groty,
 
Jaskinia Malinowska
Zobacz galerię zdjęć
 

Jaskinia Malinowska znajduje się pod stokiem góry Malinów w Beskidzie Śląskim na wysokości 1080 metrów. Jest jedną z atrakcji szlaku czerwonego prowadzącego z Salmopola na Malinów. Ze szczytu góry trzeba zejść kilkaset metrów w stronę Malinowskiej Skały. Następnie naszym oczom ukaże się poziomo biegnąca ścieżka, która doprowadzi nas do pionowego otworu wejściowego jaskini. Z powodzeniem można tutaj także dotrzeć szlakiem zielonym prowadzącym ze Szczyrku do Malinowa. Samo wejście do jaskini (2,5 na 0,6 m.) jest szczeliną o głębokości około dziesięciu metrów. Właz wyposażony został w metalową drabinkę. Jaskinia ta jest licznie odwiedzana przez turystów. Jednak ze względu na warunki tutaj panujące i dużą liczbę wąskich szczelin nie jest raczej przeznaczona dla osób, które swoją przygodę z chodzeniem po grotach i jaskiniach dopiero zaczynają. Jeśli ktoś chce opuścić główny ciąg musi być przygotowany na to, że bez odpowiedniego sprzętu wspinaczkowego się tutaj nie obejdzie. I oczywiście bez znajomości technik linowych również. Dla szerszego grona dostępne są jedynie początkowe odcinki.

Grota zbudowana jest z dwóch ciągów wysokich szczelin połączonych ze sobą wąskimi korytarzykami i kominkami. Największą salą Jaskini Malinowskiej jest tak zwana Galeria. Jej długość wynosi 13,5 metra, wysokość 9,5 metra, zaś szerokość w niektórych miejscach dochodzi do 1,4 metra. Strop sali jest płaski, a ściany równe, dno nachylone po bokach w środkowej części przechodzi w płaskie podłoże z dużą, występującą okresowo kałużą. W końcowej części Galerii znajdziemy skalne bloki po których można dostać się na wyższe piętro tej sali. Z tym, że wyjście z tej części nie jest łatwe i wymaga około 7,8 metra wspinaczki w górę do nisz, które tworzą najwyższe piętro jaskini. Miłośnicy wspinaczek i chodzenia po trudno dostępnych partiach jaskiń znajdą tutaj dla siebie wiele wąskich korytarzyków, kominków i uskoków. Przed wizytą w tej jaskini należy jednak pamiętać o zabraniu ze sobą odpowiednich latarek i kurtek przeciwdeszczowych.

Grota jest bowiem terenem bardzo wilgotnym, a w okresie roztopów bądź po większych deszczach w wielu miejscach występuje tak zwany deszcz podziemny. Nie można także zapomnieć o nieco cieplejszym ubraniu. Bowiem temperatura w podziemnych korytarzach oscyluje w granicach 6 stopni Celsjusza. Jaskinia Malinowska jest jedną z ciekawszych atrakcji Beskidu Śląskiego. Powstała w wyniku osuwania się piaskowców przez co charakteryzuje się przede wszystkim niewielką szerokością szczelin przy równoczesnej dużej ich wysokości. Na ścianach wejściowej studni zaobserwowano liczne gatunki mchów i wątrobowców. Zaś wewnętrzne stropy są miejscem zimowania nietoperzy (nocki wasatki i gacki wielkouche). Dla klubów zrzeszających zapalonych grotołazów jest doskonałym miejscem na sprawdzenie swoich umiejętności wspinaczkowych. Wejście do groty wprawdzie jest niebezpieczne, bo prowadzi do niej głęboka studnia, ale dzięki zamocowanym drabinom i grotołazi amatorzy powinni dać sobie radę. Z tym, że odrobina odwagi jest tutaj jednak niezbędna.

Ciekawostkę stanowią związane z jaskinią legendy. Otóż ponoć była ona schronieniem husytów, a potem prześladowanych ewangelików. Ludowe opowieści głoszą także, że w początkach XIX wieku stała się kryjówką bandy rozbójników pod przewodnictwem niejakiego Ondraszka. W okolicach do dziś zachowała się nazwa i Jaskinia Malinowska często nazywana jest również Jaskinią Ondraszka.

» źródło: Jaskinia Malinowska
komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Wiśle

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 5
gości dzisiaj: 308
razem odsłon: 3078150
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: 0.14
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Hotel Medical Spa
© 2007-2021 NaszaWisla.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wisła - Beskid Śląski - noclegi, hotele, apartamenty, pensjonaty...
Hotelisko.pl