Serwis Turystyczny Wisły

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Jaskinie i groty » Jaskinia Lodowa
Rekreacja w Wiśle
Atrakcje w Wiśle
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 
 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Wisły
E-mail
 
 

Jaskinia Lodowa

inne nazwy
Jaskinia Partyzancka
kategoria
Jaskinie i groty,
 
Jaskinia Lodowa
Zobacz galerię zdjęć
 

Jaskinia Lodowa usytuowana jest na południowo-wschodnim stoku Hycry (szczyt o wysokości 929 metrów nad poziomem morza będący najwyższym punktem grzbietu zwanego Beskidem Węgierskim). Jest niewielką grotą, o szczelinowym charakterze, znajdującą się w dawnym wyrobisku kamieniołomu. Długość podziemnych korytarzy wynosi tutaj około trzydziestu dwóch metrów. Z dotarciem do Jaskini Lodowej nikt nie powinien mieć większych problemów. Położona jest bowiem w lesie otaczającym Szczyrk.

Do jaskini można dojść od przystanku PKS Szczyrk-Wodospad. Trzeba przejść na drugą stronę Żylicy i udać się trasą wzdłuż lewego brzegu rzeki. Następnie naszym oczom ukaże się kamienista droga prowadząca w górę, która prowadzi na skraj lasu. To właśnie tutaj można dostrzec niewielki łom z wejściem do groty. W 1974 roku, kiedy to ponownie podjęto eksploatację lokalnego kamieniołomu, otwór wejściowy do jaskini zawalił się. Szybko jednak ponownie go przekopano i obecnie z powodzeniem można wejść do jaskini. Wejście prowadzi do dużej sali o długości ponad 15 metrów i wysokości 5 metrów. Brak tutaj charakterystycznych dla większych podziemnych grot krętych korytarzy, stromych kominków czy szczelin.

Dlatego też jaskinia ta jest typowo turystyczną atrakcją i każdy może wejść do środka bez konieczności asekuracji, odpowiednich lin czy umiejętności wspinaczkowych. O jej uroku przesądzają przede wszystkim ciekawe nacieki lodowe, które niemal przez cały rok pokrywają ściany groty i spąg. Zwłaszcza latem wchodzących do wnętrza uderza przyjemny chłód. W czasie drugiej wojny światowej w jaskini tej ukrywały się lokalne odziały partyzanckie. Stąd też się wzięła druga nazwa Jaskini Lodowej.

Wśród miejscowej ludności jest ona nazywana bowiem Jaskinią Partyzancką. Jaskinia Lodowa w rejonie Beskidu Węgierskiego jest ciekawą atrakcją dla turystów odwiedzających Szczyrk. Ta niewielka jaskinia stanowi bowiem łatwo dostępną i urokliwą podziemną grotę. A i niejeden turysta będący pod wrażeniem tego rodzaju atrakcji zaraził się miłością do speleologii i zapragnął poznać bardziej niebezpieczne i mniej dostępne skalne groty.

» źródło: Jaskinia Lodowa
komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Wiśle

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 3
gości dzisiaj: 445
razem odsłon: 3084353
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: 0.11
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Hotel Medical Spa
© 2007-2021 NaszaWisla.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wisła - Beskid Śląski - noclegi, hotele, apartamenty, pensjonaty...
Hotelisko.pl