Serwis Turystyczny Wisły

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Muzea » Izba Pamięci Jerzego Kukuczki
Rekreacja w Wiśle
Atrakcje w Wiśle
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 
 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Wisły
E-mail
 
 

Izba Pamięci Jerzego Kukuczki

adres
Izba Pamięci Jerzego Kukuczki
Istebna 340
43-470 Istebna
kontakt
tel.

kategoria
Muzea,
 
Izba Pamięci Jerzego Kukuczki
Zobacz galerię zdjęć
 

Izba Pamięci Jerzego Kukuczki w Istebnej jest prywatnym muzeum założonym oraz prowadzonym przez Cecylię Kukuczkę, żonę słynnego polskiego alpinisty i himalaisty, Jerzego Kukuczki. To właśnie on jako drugi człowiek na świecie zdobył Koronę Himalajów i Karakorum (14 szczytów, których wysokość przekracza 8 tyś. metrów, w niecałe 8 lat). Kukuczkę uznaje się za jednego z najbardziej wybitnych himalaistów XX wieku. Zginął on 24 października 1989 roku w czasie wejścia na Lhotse, na wysokości 8300 metrów. Odpadł  zaraz przed granią szczytową, lina nie wytrzymała i pękła, Kukuczka zaś spadł w dwukilometrową przepaść. Choć jego ciała tak naprawdę nigdy nie odnaleziono, oficjalnie "pochowano go w lodowej szczelinie", niedaleko miejsca, gdzie doszło do tragicznego wypadku. W przeciwnym razie rodzina nie mogłaby starać się o odszkodowanie (takie są wymagania, iż ciało musi być odnalezione).

Izba Pamięci Jerzego Kukuczki została stworzona w jego domu w Istebnej w roku 1996. Po śmierci Kukuczki do jego domu w Istebnej-Wilcze przybywali turyści, którzy chcieli dowiedzieć się czegoś na jego temat, pragnęli zobaczyć pamiątki z nim związane, stąd pomysł otwarcia Izby Pamięci. W tym celu pani Cecylia musiała dobudować do domu rodzinnego jeszcze jedno pomieszczenie, w którym zaczęła gromadzić eksponaty. W muzeum można obejrzeć wspaniałe pamiątki po himalaiście takie jak między innymi sprzęt wspinaczkowy, wiele zdjęć z wypraw, odznaczenia, medale, puchary a także książki, które sam napisał. Przy okazji zwiedzania muzeum dowiemy się wielu interesujących rzeczy na temat Kukuczki.

Ciekawostką jest, iż pierwszy Kukuczka w Istebnej mieszkał już przeszło 400 lat temu. Z Istebnej pochodzą dziadkowie oraz rodzice Jerzego Kukuczki. Choć on sam urodził się w Katowicach, do Istebnej bardzo często zaglądał i w latach 80. ubiegłego wieku zakupił dom rodzinny. Dom Kukuczki znajdziemy w przysiółku Wilcze pod numerem 340. Do muzeum możemy dotrzeć z przystanku autobusowego idąc szlakiem znakowanym na zielono prowadzącym na Stożek. Droga do domu Kukuczki jest oznakowana strzałkami. Izbę Pamięci Jerzego Kukuczki możemy odwiedzić codziennie po wcześniejszych telefonicznym uzgodnieniu (33-855 69 74, 032-252 46 12; 508 389 558).

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Wiśle

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 7
gości dzisiaj: 436
razem odsłon: 3084276
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: 0.13
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Hotel Medical Spa
© 2007-2021 NaszaWisla.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wisła - Beskid Śląski - noclegi, hotele, apartamenty, pensjonaty...
Hotelisko.pl