Serwis Turystyczny Wisły

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Zabytkowe budynki » Chatka AKT na Pietraszonce
Rekreacja w Wiśle
Atrakcje w Wiśle
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 

Warto zobaczyć

 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Wisły
E-mail
 
 

Chatka AKT na Pietraszonce

kategoria
Zabytkowe budynki,
 
Chatka AKT na Pietraszonce
Zobacz galerię zdjęć
 

Chatka AKT na Pietraszonce jest studenckim schroniskiem turystycznym znajdującym się w granicach administracyjnych Istebnej, na polanie w przysiółku Pietraszonka. Chatka prowadzona jest przez Akademicki Klub Turystyczny Watra z Gliwic od roku 1968. Jest to najstarszy tego rodzaju obiekt na obszarze Beskidów. Pomimo wielu remontów, obecny wygląd Chatki jest zbliżony do tego z lat 20. ubiegłego wieku. Kiedy dokładnie wybudowano schronisko, nie wiadomo. Jeden z kamieni wmurowanych w fundament obiektu zdradza datę 1864, nie ma jednak pewności co do tego, czy jest to data budowy. Jeszcze w latach 50. XX wieku w Chatce mieszkał leśniczy.

Pierwsze zimowisko odbyło się tutaj 4 lutego 1968. Wówczas poszczególnym pomieszczeniom Chatki nadano nazwy. I tak znajdziemy tam Waletówkę, Saloon, który jest głównym pomieszczeniem schroniska, Żarnówkę (dawniej w pomieszczeniu tym znajdowały się żarna, bowiem schronisko kiedyś wykorzystywano na magazyn zboża - obecnie mieści się tu kuchnia). Kolejne pomieszczenia to Prezesówka, Szwagrówka, Służbówka i Szpokówka. Później stworzono jeszcze bokówki (pomieszczenia ze skośnym sufitem) i ptasiarnię.

Łazienka w Chatce została wybudowana dopiero w latach 70. ubiegłego wieku. Przez długi czas obiekt był poddawany ciągłemu remontowi. Wymieniono dach, wybudowane zostało przyłącze wodne. Rozebrany został również barak, który znajdował się za drewutnią. Dużemu remontowi Chatka AKT została poddana w latach 2011-2013. Wówczas to wybudowano studnię głębinową, nową łazienkę, wymieniona została cała elektryka, odremontowana została kuchnia, gdzie wybudowano nowy piec kuchenny, wybudowano oczyszczalnię ścieków, wzniesiono nową drewutnię. Zmodernizowane zostało także ogrzewanie. Remont ten mógł być przeprowadzony dzięki środkom finansowym pochodzącym z Politechniki Śląskiej a także dzięki ofiarności gości Chatki.

Chatka AKT jest miejscem bardzo wielu imprez turystycznych i kulturalnych. Do najbardziej znanych można zaliczyć między innymi Zimowisko czyli trwające tydzień zajęcia o charakterze sportowo-rekreacyjnym i kulturalnym, Święto Chatki odbywające się w "urodziny" Chatki raz do roku. Ciekawą imprezą jest także BIgOS (tj. Beskidzka Integracja Organizacji Studenckich Politechniki Śląskiej). Jest to rajd, który organizuje się raz w roku dla działaczy organizacji studenckich, jakie działają przy wspomnianej już Politechnice Śląskiej. Tradycją są już także takie imprezy jak Wigilia Chatkowa oraz Łasunalia Chatkowe (na zakończenie wakacji). Ponadto Chatka jest miejscem koncertów, minifestiwali, organizowane są pokazy slajdów etc. Miejsce to cały czas tętni życiem.

Od 1 października do 30 czerwca Chatka jest czynna w weekendy (poza Wigilią, Sylwestrem i pierwszym dniem Świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkiej Nocy). Od 1 lipca do 30 października Chatka działa cały czas. Do dyspozycji turystów jest 46 miejsc noclegowych - 18 na piętrowych łóżkach, reszta na materacach. W pomieszczeniu nad drewutnią zorganizowanych zostało dodatkowe 16 miejsc. Każdy może korzystać z salonu, łazienki i kuchni.

Zaraz przy obiekcie biegnie znakowany na zielono szlak pieszy prowadzący z Istebnej do Schroniska PTTK na Przysłopie pod Baranią Górą. Z Chatki AKT jest około kwadrans drogi do szczytu Karolówka. Tam zaś mieści się węzeł szlaków turystycznych.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Wiśle

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 5
gości dzisiaj: 462
razem odsłon: 3084456
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: 0.09
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Hotel Medical Spa
© 2007-2021 NaszaWisla.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wisła - Beskid Śląski - noclegi, hotele, apartamenty, pensjonaty...
Hotelisko.pl